zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pasivní domy se otevírají veřejnosti

07.11.2013
Ekologické stavění, bydlení
Pasivní domy se otevírají veřejnosti

O víkendu 8. -- 10. listopadu se po celé České republice otevřou desítky pasivních domů veřejnosti. Konají se totiž již tradiční mezinárodní Dny pasivních domů. V Plzeňském kraji si mohou zájemci prohlédnout hned 4 pasivní domy. Občanské sdružení ENVIC připravilo ke Dnům pasivních domů přednášky, ukázky stavebních materiálů, osazení oken, měření termokamerou,...

Veřejnosti ukážeme, jak se staví moderní pasivní i nulový dům...
Občanské sdružení ENVIC připravilo v rámci Dnů pasivních domů výstavu, ukázky meřění termokamerou i přednášku. "Zájemcům o kvalitní stavění ukážeme stěny pasivních domů s osazenými okny, budeme provádět i měření termokamerou pro diagnostiku staveb a ukázky měření hygienických podmínek v domě, zodpovíme dotazy i rádi poradíme. Zájemci mohou tuto expozici navštívit od 13 do 19 hodin přímo ve Střední průmyslové škole stavební v Plzni", zve Ilona Gonová, koordinátorka akce z občanského sdružení ENVIC.
Vzorky stěn slouží studentům Střední průmyslové školy stavební v Plzni jako učební pomůcka k výuce témat spojených s nízkoenergetickým a pasivním stavěním. "Návštěvníci uvidí zděnou stavbu z vápenopískových bloků s tepelnou izolací z grafitového polystyrenu, lehkou dřevostavbu s tepelnými izolacemi z minerální vlny, konopí, drcené celulózy a dřevovláknitých desek, masivní dřevostavbu s tepelnými izolacemi z dř! evovláknitých desek. Navíc si zájemci mohou odnést mnoho informací o pasivních domech", doplňuje Václav Šváb, poradce pro otázky úspor energie a stavebnictví z občanského sdružení ENVIC.
Jak se žije v pasivním domě?
Celý víkend (přesné časy prohlídek najdete na www.envic.cz) budou v Plzeňském kraji otevřeny 4 pasivní domy. Konkrétně bude možné navštívit domy v těchto obcích Předenice, Šťáhlavice, Křimice, Plešnice. Vybrány jsou domy odlišných architektonických řešení. "Pasivní dům nemusí být jen moderní krychle. Pasivních standardů lze dosáhnout i v domě se sedlovou střechou. Pasivní nebo nulový dům není jen pro milovníky moderny, ale i pro staromilce. Všem totiž šetří peníze", dodává Šváb. Majitelé domů budou s návštěvníky debatovat. Rádi předají zkušenosti s bydlením v pasivních domech. Navíc bude v sobotu 9. listopadu v pasivním domě ve Šťáhlavicích připraven Václav Šváb ze sdružení ENVIC debatovat na téma úspory energií, pasivní a nulové domy, právní předpisy v ! oblasti energetické náročnosti budov. Martin Konečný ze společ! nosti Kalksandstein CZ seznámí návštěvníky s tím, jak dosáhnout co nejlepšího energetického standardu domu a David Koranda ze společnosti Nilan představí úsporné technologie pro pasivní domy. Beseda začne ve 14 hodin. Podrobnější informace o prohlídkách (lokace, otevírací doba) pasivních domů jsou umístěny na www.envic.cz a www.pasivnidomy.cz.

Více informací poskytne: Václav Šváb -- tel.: 734 552 334 nebo Tomáš Popp -- tel.: 739 654 83

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí