Krvavé modelky upozorní na Světový den bez kožešin

28. listopadu 2013
Krvavé modelky upozorní na Světový den bez kožešin

Na Světový den bez kožešin, tedy v pátek 29. listopadu 2013, vyrazí z náměstí Republiky v Praze protestní průvod proti kožešinám. Povedou jej modelky a modelové v kožešinách ukazující pravou tvář kožešinové módy -- budou pomalováni "krví". Akce začne v 15.30 hodin.

"Od 12 hodin bude na náměstí Republiky umístěn informační stánek Svobody zvířat, kde budeme mimo jiné promítat záběry z kožešinových farem. Naši dobrovolníci budou kolemjdoucím rozdávat letáčky a shánět podpisy pod Petici za zákaz chovu
tzv. kožešinových zvířat v ČR, kterou již podepsalo kolem 20 000 lidí," uvádí Lucie Moravcová, předsedkyně pořádající organizace Svoboda zvířat. V 15.30 hodin vyrazí z náměstí Republiky protestní průvod, v jehož čele budou modelky a modelové symbolizující krutost kožešinové módy. "Smyslem průvodu je vyjádřit nesouhlas se zabíjením zvířat pro tak zbytnou věc, jako jsou kožešiny, a přimět příslušné orgány k tomu, aby konečně učinily potřebné kroky k přijetí zákazu chovu těchto zvířat tak, jako je tomu dnes již v mnoha evropských zemích," doplňuje Moravcová.

V České republice je v současné době přibližně 13 aktivních chovů, kde se chovají norci, lišky, činčily a fretky na kožešiny. Zvířata jsou chována v nevyhovujících podmínkách (v malý! ch a strohých klecích, které často nemají pevné dno), kde nejsou naplňovány jejich etologické potřeby. Jako důsledek se u nich kromě různých onemocnění, zranění nebo biologických abnormalit projevují také časté poruchy chování pozorovatelné zejména v podobě stereotypních pohybů a sebepoškozujícího chování. Bolestivý je též způsob, jakým jsou tato zvířata zabíjena. Například lišky jsou usmrcovány pomocí elektrod, které se jim zavedou do tlamy a konečníku, norci jsou zase udušeni ve výfukových plynech či oxidem uhličitým.

Světový den bez kožešin (Fur Free Friday) pochází z USA, kde se již stalo zvykem pořádat protikožešinové demonstrace každý pátek po dni Díkůvzdání. Tento den vyráží většina Američanů na předvánoční nákupy. První nenásilná protikožešinová akce proběhla již v roce 1985 před obchodním domem Macy´s v New Yorku a Sacramentu. Postupně se však nápad ujal po celém světě. V tento den proběhnou demonstrace proti kožešinovému průmyslu téměř na všech světových konti! nentech.

Více informací: www.protisrsti.cz, www.ukaztetovl! ade.cz, www.svobodazvirat.cz.

Záběry z českých kožešinových farem:
www.protisrsti.cz/zabery-a-fotografie-z-kozesinovych-farem/cr/

Kontaktní osoba: Lucie Moravcová
Telefon: 736 766 188
E-mail: lucie.moravcova@svobodazvirat.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů