Rusnok chce zrušit limity těžby pod falešnou záminkou. Jen renovace budov by přinesly Ústecku tisíce pracovních míst

Rusnok chce zrušit limity těžby pod falešnou záminkou. Jen renovace budov by přinesly Ústecku tisíce pracovních míst

Premiér v demisi Jiří Rusnok během své včerejší návštěvy Mostecka uvedl, že limity těžby hnědého uhlí jsou vyčpělé a nevyloučil, že se ještě pokusí o jejich zrušení. Jde prý především o pracovní místa, která nelze jinde tak rychle vytvořit. Šance pro budovy v reakci na toto prohlášení upozorňuje, že jen v oblasti energeticky úsporných renovací budov lze v Ústeckém kraji vytvořit tisíce nových pracovních míst a to prakticky během jednoho roku.

Do roku 2020 lze ve stabilním programu, který by pomáhal domácnostem i institucím s energeticky úspornými renovacemi, efektivně vyčerpat 80-100 miliard korun, tedy až 12 miliard podpor ročně. Celorepublikově by tato částka dokázala vytvořit 35 tisíc pracovních míst ve všech regionech České republiky.
Nová zelená úsporám má již odsouhlasených dalších 27 miliard korun na pokračování v příštích sedmi letech. Dalších 75 miliard korun lze získat z evropských fondů. Oba nejdůležitější fondy - Fond soudržnosti a Evropský fond pro regionální rozvoj - umožní financovat energeticky úsporné renovace jak veřejných budov, tak nově i bytových domů, a to několikanásobně vyšším procentem než v současném programovém období.
Financovat takový program se přitom vyplatí dokonce i státní kase. Vložené prostředky se do ní totiž už během jednoho roku vrátí [1].

Pokračování těžby za cenu problematického bourání města Horní Jiřetín, obce Černice a části města Litvínov jde navíc v energetice přesně opačným směrem, než který ve svých dvou posledních Výhledech světové energetiky (WorldEnergy Outlook, WEO) popisuje Mezinárodní energetická agentura (International EnergyAgency, IEA). Tato konzervativní instituce říká, že energetická účinnost postupně předčí svým významem tradiční zdroje, jako jsou například uhlí nebo ropa, vyzývá k ukončení dotací fosilním palivům a také varuje, že ti, kteří dobře neodhadnou budoucí trendy, mohou dělat špatná strategická a investiční rozhodnutí.[2] A toto varování se může týkat právě takových kroků, jaké včera naznačil Jiří Rusnok.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká:

"Limity těžby hnědého uhlí platí na Mostecku už od devadesátých let. To vědí všechny firmy, které zde podnikají. Všechna krajská zastupitelstva, která se zde střídají u moci, by s útlumem těžby v budoucnu měla počítat a místo pochybných plánů na bourání dalších obcí a další devastaci místní krajiny pracovat na diverzifikaci ekonomiky kraje, která by přinesla pracovní místa v nových i tradičních odvětvích.Jen například v oblasti energeticky úsporných renovací budov zde mohou vzniknout tisíce nových pracovních míst a to v případě politické vůle i během jednoho roku."

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů