Komise u příležitosti Mezinárodního dne žen zveřejnila novou zprávu o rovnosti mezi muži a ženami, která ukazuje, že právní předpisy EU, pokyny, opatření i možnosti financování podporují očividný, leč nerovnoměrný pokrok v členských státech EU.
Zpráva o rovnosti žen a mužů z roku 2017 ukazuje, že ženy se i nadále potýkají s problémy v různých oblastech:
Míra nezaměstnanosti žen ve srovnání s muži zůstává velmi vysoká zejména v jižních zemích.
Ve všech zemích EU ženy doposud vydělávají v průměru o 40 % méně než muži a rozdíl v důchodech je stabilně na úrovni 38 %. Při tomto tempu změn by však setření rozdílu mezi výdělky mužů a žen trvalo další století.
Stále existuje skleněný strop. Pouze ve čtyřech zemích (ve Francii, v Itálii, ve Finsku a Švédsku) dosahuje podíl žen v řídících pozicích velkých společností alespoň 30 %.
Ženy jsou stále nedostatečně zastoupeny v politice. V osmi zemích (v Bulharsku, Řecku, Chorvatsku, na Kypru, v Lotyšsku, Maďarsku, na Maltě a v Rumunsku) je podíl žen v politice méně než 20%.
Zaměstnanost žen v EU na rekordní úrovni, rozdíl mezi platy mužů a žen zůstává velký, to vyplývá z nové zprávy o rovnosti mezi muži a ženami
16. srpna 2018 15:00
Politika
Zdroj: Novinky z Evropské Komise