Před několika dny byl kompletně dokončen legislativní proces Zákona o jednorázových plastech (SUP - Single Use Plastics) a začne platit na podzim letošního roku. Mimo zákazu jednorázových platů zákon přináší i další povinnosti. Mezi ně patří i povinnost recyklátu v obalech, který je jeden z hlavních důvodů pro zvažované povinné zálohování. Záměrně zdůrazňujeme povinné zálohování. Protože nepovinné zálohování je v naší legislativě zakotvenou již několik let a výrobcům nápojů nic nebrání tento dobrovolný systém využívat. Proč je takový tlak na povinnost? Není to, jak bylo dříve prosazovateli záloh deklarováno, výše tříděného sběru použitých lahví a plechovek. Ten je v ČR nyní okolo 80%, a to je vyšší úroveň než je určeno dle SUP, tzn. 77 % v roce 2025 a 90 % v roce 2029. Hlavním důvodem je povinné množství recyklátu v nových PET lahvích. SUP stanoví od roku 2025 minimálně 25 % recyklátu PET (rPET). Následně pro všechny plastové nápojové lahve je nutné od roku 2030 obsah recyklátu minimálně 30 %. Zde se ale nejedná jen o PET, ale o všechny nápojové lahve. Tzn. i HDPE, PP, PE, do kterých jsou baleny mléko, mléčné nápoje, ovocné šťávy, pivo, víno a další. Právě tento povinný obsah recyklátu v obalu zvyšuje tržní cenu rPET. Již nyní je jeho cena […]
Článek Nezvěstné slovenské povinně zálohované lahve a plechovky se nejdříve objevil na Obaly 21.
Nezvěstné slovenské povinně zálohované lahve a plechovky
28. srpna 2022 23:00
Recyklace
Zpětný odběr
Zdroj: obaly21