Nápojové kartony, které každý známe jako obaly minimálně mléka a džusů, jsou v okolních zemích recyklovány mnohem lépe než u nás. V Belgii, Německu nebo Rakousku je zrecyklováno 50 % nápojových kartonů. U nás bohužel zatím jen čtvrtina. Proč to jde za hranicemi lépe? Tyto státy zavedli svoje vlastní cíle recyklace platné na jejich území. To je nutí přijmout taková opatření, aby sběr a recyklace splnili vnitrostátní recyklační limity. Plošný sběr nápojových kartonu je v ČR úspěšně vyřešen prostřednictvím oranžových sběrných nádob. Navazující recyklace bohužel ne. Podle českých zákonů, vycházející z evropské směrnice o obalech, jsou stanoveny recyklační cíle ostatní druhů obalů, ale ne kompozitních obalů typu nápojový karton. Společnost Tetra Pack, mající zájem na maximální recyklaci jejich obalů, započala jednání s Ministerstvem životního prostředí s cílem narovnat stav a ukotvit povinný cíl recyklace nápojových kartonů do české legislativy. Nápojové kartony jsou oblíbeným a praktickým obalem 48 % Čechů, což potvrzuje průzkum společnosti Tetra Pack. Druhou oblíbenou variantou obalu jsou s 28 % skleněné lahve a na třetím místě PET lahve, které preferuje 8 % respondentů. ,,Z pohledu vlivu na životní prostředí je velkou výhodou nápojového kartonu nízká uhlíková stopa. Pokud vezmeme v úvahu celý životní cyklus, mají nápojové kartony vůbec nejnižší uhlíkovou stopu v porovnání s dalšími dostupnými […]
Článek Pouze čtvrtina nápojových kartonů je zrecyklována se nejdříve objevil na Obaly 21.
Pouze čtvrtina nápojových kartonů je zrecyklována
11. září 2022 21:45
Recyklace
Zpětný odběr
Zdroj: obaly21