V debatách o klimatických změnách a energetické bilanci Země často dochází k ostrým střetům ohledně interpretace dat. Příkladem je diskuse kolem expertního stanoviska Akademie věd ČR (AVex 4/2020), které uvádí, že atmosféra díky skleníkovým plynům ,,zvyšuje příkon energie na zemský povrch na trojnásobek". Z hlediska ,,čisté" termodynamiky je tato formulace opravdu zavádějící. I já jsem se v diskusi pod článkem nechal emočně unést a zareagoval zkratkovitě. Nedalo mi to a popovídal si s Gemini. Ta mne z řady mých nesprávných představ vyvedla a dospěli jsme ke konsensu. Jaký je tedy přijatelný obraz fyzikální reality?
Jiří Svoboda: Jak funguje atmosféra; proč je příměr se ,,svetrem" lepší než ,,zrcadlo" nebo ,,zdroj tepla"
22. června 2026 6:46
Obecné
Zdroj: Ekolist.cz