zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tábory v záplavových zónách by mohly dostat výjimku ze zákazu

15.02.2018
Voda
Ekologická dovolená, cestování
Ekologické vzdělání a výchova
Povodně
Tábory v záplavových zónách by mohly dostat výjimku ze zákazu

Dětské stanové tábory by mohly dostat výjimku ze zákazu budování kempů a táborů v aktivních zónách záplavových území podél řek. Ve vládní novele vodního zákona to chce podle dnešního usnesení prosadit sněmovní zemědělský výbor. Navrhuje také odložit o dva roky účinnost ustanovení, podle kterého budou muset lidé, kteří využívají pro odpadní vody jímky, dokládat na výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí odvoz těchto vod do čistírny za poslední dva roky.

Povinnost měla být účinná podle vládní verze od příštího roku. Výbor ji doporučil posunout na rok 2021.

Výjimka ze zákazů kempů a táborů by se podle pozměňovacího návrhu nevztahovala na stanové tábory, které se v daném místě zřizovaly ještě před stanovením zóny záplavového území a které lze v případě povodňového nebezpečí neprodleně odstranit. Problém se podle dřívějších informací týká několika desítek táborů. Ministerstvo životního prostředí uvádělo, že zákon již nyní umožňuje stanování v aktivních záplavových zónách, ale zakazuje umisťování zázemí tábora v těchto zónách.

Zemědělský výbor také chce aby za prokázané omezení užívání pozemků a staveb v ochranných pásmech vodních zdrojů náležela náhrada nejen jejich vlastníkům, ale nově i pachtýřům nebo nájemcům. Náhrady jim na jejich žádost vyplácejí podle zákona vlastníci vodních děl, v případě nádrží a v případě jiných vodních zdrojů ti, kdo mají právo vodu čerpat.

Některé navrhované poslanecké úpravy výbor odmítl. Patřila k jim změna v příjemcích poplatků za čerpání podzemních vod. Skupina poslanců nespěla s požadavkem, aby desetina směřovala obcím, na jejichž území se podzemní voda čerpá. Poplatky se mají rovným dílem dělit mezi kraje a Státní fond životního prostředí.

Novelu volebního zákona čeká před dalším posuzováním na sněmovním plénu debata v garančním výboru pro životní prostředí. Sněmovna by ji mohla projednat ve druhém čtení a také schvalovat na schůzi, která začne koncem února.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí