zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Parlament schválil nový program EU pro zdraví

16.03.2021
Zdraví
Parlament schválil nový program EU pro zdraví
  • Rozpočet programu činí 5,1 miliardy eur, z toho nejméně 20 % půjde na prevenci nemocí a podporu zdraví.
  • EU bude lépe připravena na přeshraniční zdravotní hrozby
  • Léky a zdravotnické prostředky budou levnější a dostupnější.

Poslanci přijali program ,,EU pro zdraví" na období 2021-2027, jehož cílem je lépe připravit zdravotnické systémy v EU na budoucí zdravotní hrozby a pandemie.

Parlament schválil předběžnou dohodu s Radou poměrem hlasů 631 (pro): 32 (proti): 34 (zdrželo se hlasování).

Nový program ,,EU pro zdraví" (EU4Health) se zaměřuje na oblasti, v nichž mají opatření Unie jednoznačný přínos, a mohou tedy doplňovat činnost členských států. Program má zejména pomáhat státům vzájemně koordinovat své kroky a vyměňovat si potřebné údaje. Kromě toho má přispět k tomu, aby léčivé přípravky a zdravotnické prostředky byly levnější a dostupnější.

Účinnější řešení přeshraničních zdravotních hrozeb

Program ,,EU pro zdraví" má zvýšit odolnost zdravotnických systémů a lépe tak Unii připravit na přeshraniční zdravotní hrozby. Pomůže jí lépe se vypořádat nejen s budoucími epidemiemi, ale i dlouhodobými výzvami, jako je stárnutí populace nebo nerovnosti v přístupu ke zdravotní péči.

Program bude rovněž podporovat opatření, která souvisí s elektronickým zdravotnictvím a vytvořením,,evropského prostoru pro zdravotní údaje". Financovány budou také projekty na zlepšování přístupu ke kvalitní zdravotní péči, zejména péče sexuální a reprodukční, a projekty v oblasti duševního zdraví a boje proti rakovině.

Během úterní plenární rozpravy poslanci zdůraznili klíčovou úlohu programu v boji proti nerovnostem v oblasti zdraví, a to jak mezi členskými státy, tak mezi různými sociálními skupinami. Poslanci rovněž uvítali vytvoření zásob základního zdravotnického materiálu a vybavení na úrovni EU, což doplní práci v rámci rescEU a zároveň rezervy zdravotnického a podpůrného personálu, který bude mobilizován v případě zdravotní nouze. Na záznam diskuse se můžete podívat zde.


Další postup

Nařízení vstoupí v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie, a to hned poté, co jej formálně přijme i Rada (ministrů) EU. Nařízení se použije se zpětnou účinností od 1. ledna 2021.

Souvislosti

V reakci na koronavirovou krizi předložila Komise v květnu 2020 nový samostatný program s názvem ,,EU pro zdraví 2021-2027". Ten má Unii důkladněji připravit na přeshraniční zdravotní hrozby a zvýšit odolnost vnitrostátních zdravotnických systémů. Parlament a Rada dosáhly dne 14. prosince 2020 dohody o kompromisním znění.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí