zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cola na příděl je hloupý nápad

16.06.2012
Zdraví
Cola na příděl je hloupý nápad

Aby nevzniklo podezření ze střetu zájmů, je hned na začátku potřeba učinit, jak se v Americe říká, "full disclosure". Autor tohoto textu plně odhaluje, že je nekuřák, nicméně Coca Colu pije po litrech. Většinou dietní, ovšem nepohrdne ani cukernatě plnohodnotnou.

A teď k věci. Loni v létě se odehrála v Českém národním domě v New Yorku poučná historka. Část výpravy, která doprovázela českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na jeho cestě po USA, si odskočila zakouřit na terasu na střeše budovy. V otevřeném prostoru, vysoko nad úrovní ulice, se cigaretový dým rozplýval do okolního vzduchu. Když se ovšem o kuřácké seanci na terase dozvěděl personál budovy, vyděšeně přítomným vysvětlil, že právě vystavili Českou republiku pokutě, ne-li horším opletačkám.

Z iniciativy starosty Michaela Bloomberga totiž v New Yorku už v té době (od března 2011) platil zákaz kouření na veřejných prostranstvích. A střešní terasu, i když na soukromé budově, lze prý za veřejné prostranství považovat. A kdyby si českých kuřáků všiml někdo z okolních domů, mohl klidně zavolat policii.

O. k., víme, že pasivní kouření je škodlivé, a připusťme, že ekologicky zpovykaný Newyorčan, vegan, který "nejí nic, co vrhá stín" (copyright viz seriál Simpsonovi), se může cítit karcinogenně ohrožen i na vzdálenost několika desítek metrů. A přiznejme starostovi Bloombergovi, že jeho tažení proti kuřákům, kteří mohou poškozovat nejen sami sebe, má tak své opodstatnění.

Nejnovější Bloombergova iniciativa, v rámci které chce v New Yorku zakázat prodej Coca Coly a ostatních nealkoholických kaloricky bohatých nápojů v množství větším než půl litru, ale už tuto základní logiku postrádá. Protože: Jakým způsobem, prosím, své okolí ohrožuje nebo poškozuje tlusťoch v kině, který ze svého bezmála dvoulitrového kelímku chlemstá Colu? A politicky nekorektní slova tlusťoch a chlemstat jsou zvolena záměrně, neboť Bloombergovou argumentací je, že sladké drinky výrazně přispívají k epidemii obezity v USA. Což je pravda, a porce kalorií, které Američané ve svém fastfoodovém světě konzumují, jsou skutečně obžerné.

Ale plošný zákaz je nejhorším z možných pokusů o řešení. Ať newyorský starosta třeba prosadí mnohem vyšší daň z Coly a hned zabije dvě mouchy jednou ranou. Sníží spotřebu kalorických nápojů, a z výnosů z daně ještě může financovat zdravotnictví, které léčí nemoci spojené s obezitou. Nebo ať nějak zvýhodní provozy, kina a sportoviště, kde budou Colu čepovat jen do malých kelímků.

Prostě - ať dá lidem na výběr. Místo zákazu. Právě Amerika vždy fungovala spíše na možnosti volby. A naopak tam, kde si kdy se zákazy začali, zpravidla už pak nevěděli, kdy skončit.

AUTOR: Daniel Anýž
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí