zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Problém se smogem byl letos v zimě v Česku výrazně větší než loni

10.04.2013
Ovzduší
Zdraví
Problém se smogem byl letos v zimě v Česku výrazně větší než loni

Letošní zima byla oproti loňské co do překračování imisního limitu polétavého prachu v České republice výrazně horší. Smog se stává větším problémem na celém území ČR i kvůli nekvalitnímu způsobu vytápění v některých menších obcích. Od října 2012 do března 2013 bylo pouze 48 dnů, kdy žádná z 53 stanic smogového varovného systému nezaznamenala překročení imisního limitu polétavého prachu PM10. Loni to bylo 74 dnů pro stejnou skupinu stanic, řekl dnes na tiskové konferenci ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

V Moravskoslezském kraji se sice stav mírně zlepšil, i tak je ale v tomto regionu nejhorší kvalita ovzduší v zemi, uvedl ministr. Navíc podle Chalupy platí, že problémem už není jen Moravskoslezský kraj, situace se totiž zhoršuje v celé republice. "V loňském roce v zimě jsme měly dva měsíce, kdy nás smog netrápil, ale v letošním roce byl problém se smogem víceméně nepřetržitý," řekl ČTK vedoucí oddělení modelování a expertíz Českého hydrometeorologického ústavu Ondřej Vlček.

Tradičně k nejproblematičtějším oblastem patřily aglomerace Ostravy-Karviné a Frýdku Místku, střední Morava a Ústecký kraj. Nejlépe se lidem dýchalo v jižních Čechách, na Vysočině, na Plzeňsku a v Karlových Varech. "Ačkoli z tohoto pohledu jsou na tom tyto kraje lépe, tak problém z domácností máme ve všech krajích republiky... ," upozornil Chalupa. I v jižních Čechách jsou podle něj části obcí nebo celé obce, kde se z ekologického hlediska nekvalitně vytápí, což způsobuje velké lokální problémy.

"Letošní zima byla obzvláště dlouhá. Počet inverzních situací, které nahrávají vyhlášení smogového upozornění během této zimy narostl oproti loňsku a možná i předloňskému roku," řekl ředitel ČHMÚ Václav Dvořák. Proto podle něj smog častěji zasáhl i jiné části republiky než jen moravskoslezskou.

Řešit problémy s kvalitou ovzduší pomáhá dotace od ministerstva na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za šetrnější nízkoemisní kotle. Projekt začal loni v Moravskoslezském kraji a byl o něj obrovský zájem. V současnosti má o dotaci zájem také Středočeský, Jihomoravský a Ústecký kraj, dodal Chalupa. Jde přitom o oblasti, které řeší problémy s polétavým prachem. Dotaci by mohly zřejmě dostat ještě letos, přičemž podmínky by byly stejné jako pro obyvatele Moravskoslezského kraje.

Nový zákon o ochraně ovzduší změnil od loňského září podmínky pro vyhlašování opatření. Smogovou situaci podle nových pravidel Český hydrometeorologický ústav vyhlašuje za předpokladu, že aspoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě překročila 24hodinová průměrná koncentrace polétavého prachu hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech, tedy minimálně po dobu 25 hodin.

Regulace je vyhlášena v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě překročila průměrná denní koncentrace polétavého prachu hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech, tedy po dobu minimálně 49 hodin. Při signálu regulace některé podniky omezí výrobu.


Přehled vyhlášených smogových situací a regulací v sezoně 2012/2013

lokalita počet smogových situací v topné sezoně 2012/2013 celková doba trvání smogových situací (v hodinách) jak dlouho trvala nejdelší smogová situace (v hodinách) počet vyhlášených regulací
Ostravsko-Karvinská oblast 8 713 178 1 (s celkovou dobou trvání 33 hodin)
Třinecká oblast 4 276 98 regulace nevyhlášena
Moravskoslezská zóna 4 232 110 regulace nevyhlášena
Zóna Střední Morava 2 59 30 regulace nevyhlášena
Jihomoravský kraj a aglomerace Brno 1 27 - regulace nevyhlášena
Středočeský kraj 2 134 97 regulace nevyhlášena
Ústecký kraj 1 163 - regulace nevyhlášena
Liberecký kraj 1 48 - regulace nevyhlášena
Královéhradecký a Pardubický kraj 1 35 - regulace nevyhlášena


Zdroj: ministerstvo životního prostředí


Šárka Mrázová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí