Neděle, 14. července 2024

Brusel chystá oslabení ochrany přírody, nevládky spouští iniciativu na její podporu

Brusel chystá oslabení ochrany přírody, nevládky spouští iniciativu na její podporu

Dnes startuje celoevropská iniciativa nevládních organizací s názvem Klenoty přírody v ohrožení, která reaguje na plánované změny v klíčových evropských zákonech na ochranu přírody. Evropská komise se pod tlakem firem a jejich komerčních zájmů chystá oslabit významné směrnice chránící nejcennější evropskou přírodu a řadu ohrožených druhů. Cílem veřejné iniciativy, která má zastoupení ve všech zemích EU i Bosně a Hercegovině, je těmto změnám zabránit.

Čtrnáct otázek a čtrnáct jasných odpovědí. To je obsahem právě spuštěného webu www.naturealert.eu, jehož cílem je zachování důsledné ochrany přírodních klenotů a jedinečných turistických lákadel Česka i celé Evropy. Lidem má pomoci při odpovídání na veřejně položené otázky, nakolik si obyvatelé Evropské unie cení ochrany přírody a ohrožených druhů. Ty jim formou veřejných konzultací ke změnám v unijní legislativě pokládá Evropská komise.

Konkrétní příklady, v čem jsou směrnice důležité, jsou přílohou této TZ.

Firmy, které chtějí podnikat na úkor přírody, tlačí na vedení Evropské komise, aby ochranu životního prostředí oslabila. Evropské předpisy jsou přitom jedny z nejlepších zákonů na ochranu přírody na světě. Stránky na podporu jedinečné přírody spouští zároveň přes sto organizací z celé Evropy, aby lidem usnadnily zasílání odpovědí a upozornily na možnost ovlivnit stav našeho životního prostředí.

Současná evropská legislativa na ochranu přírody zajistila přežití celé řady druhů flóry i fauny. To se podařilo díky celoevropské soustavě chráněných míst, které ale hodlá předseda Evropské komise Juncker otevřít velkému byznysu. V ohrožení se tak ocitá i naše krajina. Hlavně díky evropské legislativě se například do našich toků se vrací lososi - aby měli volnou cestu z moře, pomáhá jim ochrana zaručená evropskými směrnicemi. Daří se také chránit horská útočiště vzácných druhů tetřeva, tetřívka, rysa nebo vlka.

V současné době je díky evropským směrnicím o ptácích a přírodních stanovištích chráněna přibližně pětina krajiny Evropské unie a 4 % přilehlých moří. Zastavit ochranu těchto míst kvůli zisku považuje více než stovka ekologických a ochranářských organizací v celé Evropě za fatálně špatné rozhodnutí, kterému by se Evropané měli rozhodně postavit a zapojit se do veřejných konzultací. S vyplňováním evropského dotazníku jim má pomoci právě spuštěný web.

Autoři odpovědí transparentně vysvětlují, proč na položené otázky odpovídají právě uvedené odpovědi. V Česku na iniciativě spolupracují Zelený kruh, Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, Český svaz ochránců přírody, Beleco a Arnika. V Evropě se na iniciativě podílejí například sdružení organizací Friends of the Earth Europe (jehož českým zástupcem je právě Hnutí DUHA), BirdLife International (jehož českým zástupcem je právě Česká společnost ornitologická), Světový fond na ochranu přírody (WWF) a celá řada dalších.

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek, jehož doménou je zejména směrnice o ptácích, říká:

,,Evropská ochranářská legislativa funguje jako celek. Opakovaně se prokazuje, že například v ptačích oblastech soustavy Natura 2000 se daří lépe všem ptákům. V případě českých ptáků můžeme vidět příznivé dopady ochrany například na návratu nejvzácnějších dravců, orla mořského nebo sokola, jejichž počty se dlouhodobě zvyšují. Ohroženými se pomalu stávají dříve běžné druhy jako chocholouš, které speciální evropské ochraně nepodléhají."

Ředitel Beleca Jan Dušek, který se zabývá především směrnicí o přírodních stanovištích, říká:

,,Příprava soustavy Natura 2000 donutila evropské státy spolupracovat a k překvapení skeptiků tato spolupráce funguje. Zlepšuje se tak ochrana přírody i komunikace s hospodáři napříč celým kontinentem. Efektem je pozvolna se zlepšující stav ohrožených druhů i přírodních stanovišť."

Programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh dodává:

,,Skvosty divoké přírody, které lákají turisty a podporují prosperitu místních obcí, jsou tu i díky evropským směrnicím. Uhájily je i ve chvílích, kdy zrovna úřadovala vláda nepřející ochraně přírody. Proto má jednoznačně smysl směrnice hájit. Je to další pojistka proti škodlivým zásahům do naší přírody. Věříme, že se i v České republice ozve dostatek lidí a spolu s dalšími Evropany dáme Komisi jasně najevo, že si oslabení ochrany přírody nepřejeme."

Odborné kontakty:

Zdeněk Vermouzek, Česká společnost ornitologická, 773 380 285, verm@birdlife.cz

Jan Dušek, Beleco, 774 541 484, jan.dusek@beleco.cz

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů