Konsorcium Marathon Oil a OMV se stahuje z průzkumu ropných polí na Jadranu
Konsorcium tvořené americkou společností Maratahon Oil a rakouskou OMV minulý týden oznámilo chorvatské Agentuře pro výzkum uhlovodíků, že neuzavře smlouvu s chorvatskou vládou na průzkum a těžbu ropy a plynu na Jadranu. Jako důvod odstoupení byla uvedena neřešená otázka (mořské) hranice mezi Chorvatskem a Černou Horou. (Pozn.: záležitost ovšem nepochybně souvisí s nedávným (znovu)otevřením otázky a následným ostrým sporem mezi Chorvatskem a Slovinskem o mořskou hranici v Piranském zálivu).
Chorvatský ministr hospodářství Ivan Vrdoljak ve své reakci na krok konsorcia uvedl, že stát nabídne dotčená pole v novém výběrovém řízení.
Marathon Oil a OMV získaly povolení k průzkumu a těžbě uhlovodíků na sedmi polích - tří na středním Jadranu a čtyř na jižním Jadranu na samé hranici s Černou Horou. Podle chorvatské interpretace dohody o dočasné hranici, kterou v roce 2002 podepsalo Chorvatsko a tehdejší Svazová republika Jugoslávie, je hranice mezi Chorvatskem a Černou Horou totožná s okrajem průzkumných polí. Černá Hora však tvrdí, že státní hranice se nachází poněkud severněji a prochází poli 23, 27 a 28, na něž mají povolení Marathon Oil a OMV, a polem 26, na něž má povolení INA.
Hranice mezi Chorvatskem a Černou Horou byla od samého počátku rozhovorů s Maratahon Oil a OMV hlavním tématem jednání. Tyto společnosti v červnu letošního roku sdělily, že smlouvu s Chorvatskem podepíšou za podmínky, že průzkum na jižních polích bude zahájen až po definování hranic mezi oběma státy, což chorvatská strana odmítla a konsorciu navrhla podpis chorvatsko-černohorského memoranda (do roka), které by konsorciu umožnilo průzkum bez ohledu na konečné řešení otázky hranic.