Neděle, 21. července 2024

Vláda zvažuje dotaci pro auta na CNG. Zbytečně...

Vláda zvažuje dotaci pro auta na CNG. Zbytečně...

Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje podle serveru Lidovky.cz dotaci na nákup automobilů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) ve výši 1500 eur, tedy v přepočtu podle současného kursu zhruba 40 500 Kč. Ministerstvo by tím chtělo dorovnat cenový rozdíl mezi auty na CNG a standardními zážehovými verzemi. Ceny aut na CNG se nicméně snížily na úroveň, která odpovídá oblíbeným dieselovým verzím, oproti nim jsou ale co do nákladů na pohonné hmoty ještě úspornější a další úspory mohou představovat také o něco nižší servisní náklady (i při započítání povinné každoroční revize systému).

Stát zvažuje možnost dotace na ekologická auta v rámci národního plánu čisté mobility, který je v současnosti připravován. V případě schválení dotací by o ně mohli první kupující žádat v polovině roku 2017. Zvažuje se také varianta malusů, tedy poplatků za koupi vozu s vyššími emisemi CO2.

Dotace na ekologické automobily uplatňuje řada evropských zemí a v různé výši. A tak se stane, že jedním z nejčetnějších automobilů, které potkáte v ulicích Londýna, je Toyota Prius. Díky dotacím a také emisním zónám. Dotace plodí i paradoxy: Například Norsko, jehož podmínky vůbec nesvědčí elektromobilům, je vlivem štědrých dotací největším evropským trhem pro elektromobily. Stávající nové automobily, které plní emisní normu Euro 6 jsou z hlediska složení výfukových plynů natolik čisté, že je umělá podpora jiných technologií spíše jen drahým anachronismem a planým gestem.

Ve specifických podmínkách České republiky by pro omlazení vozového parku bylo mnohem přínosnější, kdyby stát vhodnou formou (částečná vratka DPH, snížení DPH...), podpořil nákup jakéhokoli moderního nového automobilu, nikoli jen jednoho druhu pohonu. Auta na CNG jsou dnes navíc provozně natolik výhodná, že žádnou další podporu nepotřebují. Růst zájmu o ně dnes limituje ze všeho nejvíce stále ještě příliš omezená dostupnost této pohonné hmoty. Ta se ovšem prakticky každým měsícem zlepšuje díky výstavbě řady nových plnicích stanic. A v roce 2017 by jich již mohlo být v České republice tolik, že i tato překážka padne a auta na CNG se stanou velmi výhodnou volbou jak pro firmy, tak privátní zákazníky.

www.ifleet.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů