Pátek, 1. března 2024

Výroba elektrických aut loni v ČR stoupla o 11 procent na 134.944 vozů

Výroba elektrických aut loni v ČR stoupla o 11 procent na 134.944 vozů

Automobilky v Česku loni vyrobily 134.944 elektrických osobních vozů do zásuvky, což je meziroční nárůst o 11 procent. Jejich podíl na celkové produkci však zůstal stejný jako v roce 2021, tedy 11 procent. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu.

Výroba bateriových elektromobilů se meziročně zvýšila o pětinu na 87.086 aut. Produkce plug-in hybridů naopak mírně klesla na 47.858 vozů. Podíl elektrických vozidel na výrobě Škody Auto činil 10,4 procenta z celkem 693.032 loni v tuzemsku vyrobených aut, na celkové produkci Hyundai 322.500 aut se elektrické vozy podílely téměř 20 procenty.

Škoda v tuzemsku vyrábí plně elektrický model Enyaq, který letos přichází na trh i ve sportovní verzi RS, a dále montuje hybridní pohon do modelů Superb a Octavia. Hyundai v Nošovicích produkuje elektromobil Kona Electric a Tucson Plug-in hybrid.

Celkový výroba osobních vozů v ČR loni vzrostla o 10,2 procenta na 1,218 milionu. Vedle Škody a Hyundai se na ní 202.255 vyrobenými vozidly podílela i Toyota.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů