Neděle, 14. července 2024

Elektromobil jako efektivní řešení pro městskou logistiku

Elektromobil jako efektivní řešení pro městskou logistiku

Historická centra středomořských měst doslova vybízejí k nákupům, a to nejen turisty - drahé butiky a obchůdky se suvenýry se zde střídají se známými módními značkami. Na jejich zásobování ale architekti středověkých labyrintů z romantických uliček nemysleli. Azkar DACHSER Group proto v jihošpanělském městě Malaga zahájil pilotní projekt a rozváží v centru města balíkové zásilky elektromobilem El Carrito.

Na iberském poloostrově provozuje Azkar hustou, standardizovanou síť sběrné služby s přesně nataktovanými denními linkami. Místní specifika tisícelet starých pobřežních měst, jako je Malaga, však neodpovídají měřítkům moderní logistiky. ,,Pro naše klienty je zde nutné použít flexibilní nekonvenční metody tak, abychom mohli v kombinaci s naší standardní sítí dosáhnout maximální kvality doručení," říká Juan Quintana, Managing Director Iberia společnosti Azkar DACHSER Group.

V historickém centru města se nachází 14 % všech obchodů v Malaze. Velkou část potom tvoří pěší zóna s příslušným omezením, zejména co se přesně daných dodacích časů a povolení pro vjezd zásobování týče. To je skutečná výzva jak pro majitele obchodů, tak i pro samotnou logistiku, protože zákazníci požadují stále plné regály pochopitelně i v centru města. Proto zahájilo zastupitelstvo města v Malaze jako první obec ve Španělsku projekt ,,City Center Ecological Distribution" (ekologická distribuce v centru města).

Tento projekt předpokládá přepravu zboží k zákazníkům vozidlem na elektrický pohon. El Carrito společnosti Azkar se plně naložený pohybuje rychlostí asi 7 km/hod, zato má poloměr otočení jen 1,65 metru. Vlastně se tak podobá tažnému oslovi, který kdysi stejně tak potichu a obratně tuto roli ve starých uličkách Malagy zastával. V noci nachází tento elektromobil, který jezdí v barvách DACHSERU, útočiště v podzemních garážích, kde může být připojením do zásuvky připraven pro další pracovní den. Dobití ale nepotřebuje každý den, protože 48V baterie umí pohánět El Carrito celých 72 hodin. V brzkých ranních hodinách přiveze z místní pobočky Azkaru menší rozvozové auto další zboží, které se pro rozvoz po centru města přeloží na elektromobil. Pro zabezpečení dostatečné flexibility je dispozici i malý příruční mezisklad.

,,Těší nás, že nyní už s dostatečným odstupem můžeme potvrdit, že se elektromobil El Carrito v praxi skutečně osvědčil," říká Francisco Utrera, vedoucí pobočky Azkaru v Malaze. ,,Samozřejmě je ložná kapacita omezená a k elektromobilu potřebujeme ještě shuttle k pobočce. Zato s ním ale můžeme flexibilně zavážet všechny obchody v centru města, a toho si velmi cení naši zákazníci z módní branže. A kromě jiného je to také dobrá reklama, když na sebe pět dní v týdnu a dvanáct hodin denně neobvyklý elektromobil prohánějící se uličkami starého města v Malaze poutá pozornost turistů z celého světa," uzavírá Francisco Utrera.

Zdroj: www.eulog.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů