Čtvrtek, 25. července 2024

Ochrana zvířat versus tradice: Bavorsko se hádá o kravský zvonec

Ochrana zvířat versus tradice: Bavorsko se hádá o kravský zvonec
  • V Bavorsku se hádají ochranáři zvířat s místními politiky o škodlivosti kravských zvonců.
  • Těžké a hlasité zvonce by měly být nahrazeny zařízením GPS. Odborníci pochybují o jejich účinnosti.
  • Ve Švýcarsku podobnou debatu vedou lidé také na sociálních sítích. Na Facebooku vznikají skupiny pro i proti.

Bavorsko patří mezi jednu z nejkonzervativnějších spolkových zemí Německa. Tradice jsou pro místní obyvatele velmi důležité. Přesto se ochránci zvířat rozhodli jednu z hlavních zrušit - chtějí odebrat kravám jejich zvonce.

"Podporujeme zákaz kravských zvonců, protože zvířatům prokazatelně škodí," řekla pro web FAZ Nicole Bruhl, prezidentka bavorského svazu pro ochranu zvířat. Místo těžkých a hlasitých zvonců navrhuje alternativu v podobě pásků s GPS, které by určovaly polohu zvířete pomocí satelitu.

Proti návrhu se ohradili místní politici i podnikatelé. "Nevěřím, že by zvonce kravám jakkoliv škodily, ať už kvůli hluku nebo zátěži," řekl pro FAZ Helmut Brunner, bavorský ministr zemědělství. Připouští ale, že pozice zvířete by se jednou pomocí senzorů určovat mohla.

Největší pobouření vyvolal nápad mezi členy Alpské Hospodářské unie, která zastupuje zájmy místního hospodářství. ,,Je to naprostý nesmysl. Zvony zvířatům neškodí, hlavně se ale jedná o tradici, která k nám neodmyslitelně patří," řekl pro FAZ Franz Hage, předseda unie.

Podobný názor má i Klub turististiky v Bavorsku. Podle něj by poutníkům v bavorských Alpách něco chybělo. Krávy navíc normálně nosí pouze malé zvony, které jim nijak neškodí.

Velké tradiční zvonce jsou používány jen při každoročních oslavách "Viehscheid", které se konají v září. Jedná se o tradici, během níž jsou krávy slavnostně hnány z hor do údolí a znamená oficiální ukončení léta.

Podle odborníků se náhrada za zvonce nehledá snadno. Na rozsáhlých plochách horských pastvin se zvířata hledají těžko. Obzvláště, pokud je mlha.

Debata o zvoncích se ale nevede jen v Německu. Technická vysoká škola ve Švýcarsku vydala studii, podle které zvonce dobytku skutečně škodí. Během šestidenního experimentu totiž krávy, které byly zatíženy pětikilovými zvonci, žraly a odpočívaly méně, než krávy bez nich.

Švýcarští ochranáři se na rozdíl od německých kolegů rozhodli zvolit neotřelejší strategii. Na sociální síti Facebook si založili skupinu s názvem "Kravské zvonce pryč."

V reakci na ni okamžitě vznikla skupina, která zvonce podporuje. Nutno říct, že druhá skupina má příznivců daleko více. "Kravské zvonce prostě patří ke švýcarské tradici," zveřejnil na svém facebookovém profilu její zakladatel Lucas Berger.

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů