Neděle, 14. července 2024

Každý čtvrtý elektromobil prodaný v Evropě je v Norsku. Proč?

Každý čtvrtý elektromobil prodaný v Evropě je v Norsku. Proč?

V osmadvaceti zemích Evropské unie, Norsku a Švýcarsku se za leden - červen prodalo 72 201 elektromobilů, skoro každý čtvrtý z toho v Norsku. Během letošního prvního pololetí jejich prodejv této pětimilionové zemi meziročně stoupl o dvě třetiny na 16 990. To bylo téměř 23 procent celkového norského prodeje všech nových osobních aut.

Vláda v Oslu totiž elektromobilitu štědře podporuje. Kdo si pořídí "elbil" - jak Norové elektromobil nazývají - je osvobozen jak od pětadvacetiprocentní DPH, tak dovozní daně a ekologického poplatku. V zemi, kde jsou auta o 50 až 100 procent dražší než třeba v Německu, je tak elbil finančně velice výhodný. Například oblíbený E-Golf od Volkswagenu vychází zhruba o 80 tisíc norských korun (240 tisíc korun českých) levněji než běžný model.

Majitelé elektromobilů v Norsku jsou také osvobozeni od dálničních poplatků a mohou bezplatně parkovat na veřejných parkovištích. Nabíjecí stanice, jež jsou také bezplatné, se nacházejí v blízkosti městské či obecní radnice, u čerpacích stanic pohonných hmot a rovněž na četných firemních parkovištích. Celkem jich je kolem 1730 s více než 6700 zásuvkami.

Každý pracovní den dojíždí Nina Haugová-Eideová z lázeňského městečka Son do 50 kilometrů vzdáleného hlavního města Osla, kde pracuje jaké personální šéfka jedné PR agentury. Jízdu si užívá i v dopravních špičkách, protože její vůz jezdí na elektřinu. A to znamená, že může používat i jízdní pruhy určené pro autobusy městské hromadné dopravy. "Ve srovnání s řidiči, které předjíždím, ušetřím každý den minimálně půl hodiny," pochvaluje si dvaačtyřicetiletá matka čtyř dětí.

"Odhaduji, že jenom na provozních nákladech ušetříme zhruba 30 tisíc korun ročně," říká Nina. A do servisu také nemusí zajíždět příliš často. Její luxusní verze vozu Tesla S na jedno nabití ujede kolem 500 kilometrů. "Pokud je baterie opravdu prázdná, trvá čtyřiadvacet hodin, než se úplně nabije," dodává Nina. Ale "vytřískat" ji úplně nenechá nikdy. Auto většinou dobíjí doma přes noc.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů