Čtvrtek, 25. července 2024

Tvůrce nejrychlejšího elektromobilu Mate Rimac ve společnosti Karla Janečka a Viktora Orbána

Tvůrce nejrychlejšího elektromobilu Mate Rimac ve společnosti Karla Janečka a Viktora Orbána

Chorvatský vynálezce nejrychlejšího elektromobilu na světě ,,Concept One", podnikatel Mate Rimac, je jedním ze 28 nejvlivnějších lidí v Evropě. Vyhlásil ho, společně například s reformátorským maďarským premiérem Viktorem Orbánem, geniálním českým matematikem Karlem Janečkem či nizozemskou princeznou Mabel Orange-Nassavskou, portál Politico.eu, za nímž stojí americký politický mediální obr Politico a jeden z největších evropských vydavatelů Axel Springer.

Rimac se současně stal symbolem chorvatské start-up scény a pro Politico se vyjádřil, že inspiraci pro svoji činnost nachází v Nikolovi Teslovi.

Politico nevybíral lidi výhradně podle vlivu pozice, na níž se nacházejí, a nechtěl vytvořit ani seznam nejpopulárnějších osob Evropské unie, nýbrž seznam těch, kteří jsou nejvlivnější v činnosti, kterou vykonávají. Z toho vyplývá, že Rimac je v současnosti nejvlivnějším Evropanem v oblasti automobilového průmyslu.

Uznání Rimcovi přichází jen několik dní po té, co Google do seznamu 100 největších inovátorů střední a východní Evropy zařadil čtyři Chorvaty: Matiju Kopiće (software pro zemědělství), Jana Jilka (evropská infrastruktura start-upů), Valenta Turkoviće (mobilní WiFi aplikace pro uprchlíky) a Miroslava Vrakiće (elektronický asistent - hlasová kontrola přístrojů pro handicapované osoby).

Zdroj: hospodářský deník ,,Poslovni dnevnik", Záhřeb, 3. prosince 2015
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Záhřebu

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů