zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Tel Avivu řeší dopravní problémy sdílením automobilů

19.01.2017
Ekologická auta
Urbánní ekologie
V Tel Avivu řeší dopravní problémy sdílením automobilů

Izraelské město Tel Aviv letos spustí program, který má zredukovat množství automobilů v ulicích. Městská správa dá k dispozici 260 automobilů, které si bude možné pronajmout na přejezdy v řádu třeba i jen několika minut. Program Tel-Auto je podle jeho stoupenců předzvěstí konce soukromých aut ve městě.

Radnice je podle starosty Rona Huldaje připravena čelit stížnostem, protože kvůli tomuto plánu musela zrušit parkovací povolení některým soukromníkům. Součástí programu je také 520 zarezervovaných parkovacích míst.

"Na základě zkušeností s podobným systémem jinde ve světě vycházíme z předpokladu, že každý pronajímatelný automobil znamená ušetření čtyř soukromých aut na silnicích. V Izraeli má takový projekt zvláštní význam, protože dvacet procent času - o sobotách a o svátcích - není k dispozici žádná veřejná doprava," řekl Huldaj.

Uživatelé budou platit pevnou měsíční sazbu 50 šekelů (330 Kč) za členství v systému a dále poplatek podle času, na nějž auto použijí. Ten ještě nebyl stanoven, ale město slibuje, že bude nízký a stejný bez ohledu na hodinu nebo den, kdy bude automobil využit.

Auta se budou rezervovat prostřednictvím aplikace v telefonech, díky níž se také zjistí poloha nejbližšího vozu.

"Éra soukromých aut končí. Na silnicích není pro všechny ty sobecké automobily místo. Řešením je jedině veřejná a sdílená doprava a také cyklistické trasy, a to právě zajišťujeme," řekl Huldaj.

V Tel Avivu dají do programu malé vozy Hyundai s litrovým motorem a automatickou převodovkou. Až se systém zavede, úřady uváží, zda program nerozšíří také o větší rodinná auta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí