zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrobus Škoda PERUN HP

08.02.2017
Ekologická auta
Elektrobus Škoda PERUN HP

Elektrobus s rychlonabíjecí stanicí ŠKODA Ultra Fast Charger.

Elektrobus Škoda PERUN HP (High Power) je pokrokový dvanáctimetrový elektrobus osazený baterií využívající nejmodernější poznatky na poli nanotechnologie. Díky takto upraveným článkům lze vozidlo s pomocí plně automatické rychlonabíjecí infrastruktury ŠKODA Ultra Fast Charger (UFC) nabít během 5-8 minut! Elektrobusem PERUN HP tak Škoda míří na zákazníky, kteří nechtějí plýtvat časem na samostatné nabíjení vozidla mimo linku a místo toho cílí na průběžné dobíjení na zastávkách během nástupu/výstupu cestujících, nebo během obrátek na konečných stanicích. Daň za schopnost nabíjet se v řádech minut spočívá v nízké kapacitě článků - PERUN HP ujede na jedno nabití okolo 30 km a rychlonabíjení je tak nutností. Avšak díky rychlému zotavení baterií, navíc během běžných úkonů na lince, může tento elektrobus docílit v závěru vyšších denních nájezdů, než je tomu v případě vozidel s bateriemi s vysokým nájezdem na jedno nabití. A to bez dopadu na kvalitu a ekologii přepravy cestujících, neboť energie pro elektrické vytápění/klimatizování prostoru řidiče a v salonu cestujících je díky rychlonabíjení vždy rychle připravena. Na závěr, díky nižší váze baterie v porovnání s modelem PERUN HE se kapacita cestujících navýšila o 3, PERUN HP tak nabízí 58 míst ke stání a 27 k sezení.

Zvýšenou efektivitu oproti modelu PERUN HE zajišťuje i využití klimatizační jednotky s tepelným čerpadlem, která umožňuje převést odpadní teplo z vodního chlazení bateriových skříní na chladný vzduch přiváděný do salonu cestujících.

Elektrobus Škoda PERUN HP je vrcholovým řešením pro pokrokové zákazníky, kteří se nebojí jít s dobou. Společně s plně automatizovaným rychlonabíječem ŠKODA UFC představují robustní alternativu pro náročné městské linky, přičemž nezapomínají na praktičnost a univerzálnost do budoucna - podobně jako v případě elektrobusu ŠKODA PERUN HE lze tento elektrobus dobít běžnou nabíjecí pistolí všude tam, kde již používají rychlonabíječky pro osobní vozidla (BMW i3/i8, VW GOLF EV, atp.) splňující euro-americký automotive standart COMBO II (CSS).

Zobrazit podrobnosti a technický popis >>

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí