Úterý, 16. dubna 2024

Ministerstvo dopravy připravuje podporu ekoaut. Na hybridy zapomnělo...

Ministerstvo dopravy připravuje podporu ekoaut. Na hybridy zapomnělo...

Ministerstvo dopravy České republiky předalo do mezirezortního řízení novelu zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích. Novela navrhuje slevu z dálničního poplatku pro vozidla s ekologickým pohonem. V případě elektromobilů se jedná o stoprocentní slevu, jinými slovy to znamená, že by provozovatelé těchto vozidel za jízdu po dálniční síti v České republice neplatili. Pro auta s pohonem na CNG je v návrhu sleva ve výši 50 procent.

Sleva pro elektromobily platí pouze pro vozidla poháněná čistě elektřinou, znamená to, že se nevztahuje na plug-in hybridy a už vůbec ne na vozidla s full hybridním pohonem. Což je vzhledem k podpoře vozů poháněných pouze spalovacím motorem, byť spalujícím kromě benzínu také CNG, zarážející. ,,V dokumentu zatím nepočítáme s úlevou pro vozidla spalující zkapalněný zemní plyn a vodík, jelikož se v ČR tato vozidla vyskytují jen v malé míře", sdělil Jan Bezděkovský referent odboru strategie Ministerstva dopravy jen to, co je asi každému zřejmé. Hybridních vozů jsou nás v provozu naopak již tisíce a jejich obliba roste. S moderními zážehovými motory podporovanými elektromotorem přitom patří hybridní vozy k nejefektivnějším řešením z hlediska snižování emisí. Je tedy záhadou, jakou metodikou se úředníci při psaní novely zákona vlastně řídili a co je jejich skutečnou prioritou.

V přípravě je také nové označení vozidel poháněných alternativním palivem. V současné době se tento návrh novely zákona připravuje a brzy by měl být předán do mezirezortního připomínkového řízení. Bude zajímavé sledovat, zda se i v tomto případě ocitnou hybridní a plug-in hybridní technologie na vedlejší koleji.

Zdroj: www.ifleet.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů