zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští studenti skončili ve světovém finále RC modelů s vodíkovým pohonem na třetím místě

12.05.2018
Ekologická auta
Ekologické vzdělání a výchova
Čeští studenti skončili ve světovém finále RC modelů s vodíkovým pohonem na třetím místě

 Vítězové českého závodu byli vysláni do německého Chemnitzu, kde se 3. května 2018 utkalo v ,,H2AC-Finále" 13 týmů ze sedmi států...

Se svými vlastnoručně postavenými RC modely vozů na vodíkový pohon v měřítku 1:10 proti sobě nastoupili během šestihodinového závodu studenti z České Republiky, Slovenska, Polska, Ruska, Německa, Nizozemska a USA.

Mezinárodní finále na Technické univerzitě Chemnitz bylo poslední a zároveň nejnapínavější částí celosvětové série, která si klade za cíl přiblížit studentům a žákům tzv. STEM obory (Science, Technology, Engineering and Mathematics) a nadchnout je pro technologie týkajících se obnovitelných zdrojů energie.

Velké mezinárodní finále ,,Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC)" hostila na TU Chemnitz katedra alternativních pohonů vozidel. ,,Společně s naším českým partnerem Horizon Educational jsme součástí jednoho z projektů podporovaných EU, v jehož rámci jde o předávání vědomostí k tématu vodíkové technologie", objasňuje ředitel Institutu pro automobilový výzkum TU Chemnitz Prof. Dr. Thomas von Unwerth a dodává: ,,Přes e-learning si mohli osvojit teorii žáci a studenti z celého světa. Praktické zkušenosti sbírají v menších týmech při sestavování dálkově řízených závodních autíček na vodíkový pohon - a přirozeně nyní při finále H2AC na naší univerzitě." A kromě toho studenti poznali kampus a dozvěděli se, co se zkoumá na katedře alternativních vozů a jaké jsou studijní možnosti na TU Chemnitz, především v oblasti STEM oborů.

České týmy se dokázaly v ostré konkurenci prosadit. Studenti SOŠ Třineckých železáren skončili na 6. místě. Tým SOU Škoda Auto obsadil dokonce třetí místo, přičemž na druhé místo mu chybělo pouze 6 kol. Vítězem celosvětového finále se stal slovenský tým Ostrov Team ze Střední odborné školy Ostrovského z Košic s rekordním počtem 1,794 najetých kol. Ostrov Team tak porazil neoficiálního favorita a vítěze americké série H2AC, tým ze soukromé školy Oakwood School. Slováci zvítězili přesvědčivě, když najeli o 157 kol více, než druzí američané.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí