Pondělí, 22. dubna 2024

Krnov se potýká se suchem, usychají desítky stromů

Krnov se potýká se suchem, usychají desítky stromů

Krnovská radnice se potýká se suchem, ve městě usychají desítky stromů. Radnice místo nich chce vysazovat odolnější druhy. Například javory či duby. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová. Podle ní klesá hladina podzemní vody, načež usychají jak nové výsadby stromů, tak i již vzrostlí jedinci.

"Z nových výsadeb jsme zatím zaevidovali kolem padesátky stromů, které uhynuly kvůli nedostatku podzemní vody. V případě, že jsou už po záruce a tedy v naší péči, tak je postupně odstraňujeme a nahradíme je novými na podzim. Stromy, jež jsou v záruce, zatím zůstávají na místě a jednáme s firmami o jejich reklamaci," řekla ČTK Petra Mužíková z odboru životního prostředí.

Starší a vzrostlejší stromy jsou sice odolnější, ale i mezi nimi se podle mluvčí radnice najdou jedinci, kteří nedostatek vody nezvládli. "Jde především o břízy, smrky a lípy, například v ulicích U Požárníků, Vaškově, Výletní, Staré Ježnické nebo na Sídlišti pod Cvilínem," upřesnila Mužíková.

Do budoucna chce proto radnice změnit druhovou skladbu vysazovaných dřevin. "Abychom předcházeli podobné situaci, v jaké jsme se ocitli letos, bude potřeba sázet především teplomilnější druhy, odolné vůči suchu, a tím druhovou skladbu dřevin adaptovat na změnu klimatu. Ve městě se tak začnou více objevovat javory, jerlíny, duby, dřezovce nebo jeřáby," řekla Mužíková.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů