zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V ČR by letos mohly přibýt dva národní geoparky, nyní je jich 10

14.01.2019
Geologie
V ČR by letos mohly přibýt dva národní geoparky, nyní je jich 10

V Česku by letos mohly vzniknout dva národní geoparky - Geopark Joachima Barranda a Geopark Královská Šumava. Počet těchto geologicky cenných území by se tak rozšířil na 12. Geopark Barrandien, který se rozkládá od Prahy až za Plzeň, by se navíc mohl stát největším domácím národním geoparkem. O prohlášení geoparků bude rozhodovat příslušná rada v květnu nebo v září, sdělil ČTK manažer Ekologického centra Orlov Luboš Gardoň.

Smyslem vyhlášení geoparků není ochrana přírody a krajiny, jako je to u národních parků. Geopark zahrnuje lokality zvláštního geologického významu, ale i historické a kulturní prvky podporující rozvoj a návštěvnost oblasti.

Na území Barrandienu se nacházejí například pozůstatky sedimentace prvohor, ale i mnoho přírodních a historických památek. "V geoparku se nacházejí stopy více než tisíce milionů let vývoje země, keltská oppida, hrady a zámky. Dvě třetiny míst z Českých bájí a pověstí najdeme právě tady," řekl Gardoň. Barrandien nabízí přes 70 lokalit, muzeí, expozic, skanzeny a mnoho dalších aktivit pro místní i návštěvníky. Ty je potřeba jednotně koordinovat a propagovat.

Geopark Barrandien se rozléhá mezi Prahou, Příbramí, Plzní a Rakovníkem a jeho rozloha je 4251 kilometrů čtverečních.

Aby geopark získal označení "národní geopark", musí umožňovat vzdělávání veřejnosti, probouzet její zájem o daném území a podporovat jeho rozvoj. Ve spolupráci s kraji plánují organizace jednotné marketingové aktivity, komentované prohlídky, vzdělávací materiály a programy pro návštěvníky z celé republiky. Příkladem může být interaktivní mobilní aplikace, která turistovi ukáže, jak vypadalo určité místo kupříkladu v době prvohor.

Barrandien se chce ucházet také o označení "globální geopark UNESCO". Rozhodnutí by v ideálním případě mohlo padnout do tří let. "V Česku má zatím tento titul pouze Český ráj," doplnil Gardoň, jehož ekologické centrum s Agenturou Koniklec podalo nominaci na jaře 2018.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí