zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma neuspěla u MMR kvůli geotermální elektrárně v Tanvaldu

23.07.2019
Energie
Geologie
Šlendryján
Firma neuspěla u MMR kvůli geotermální elektrárně v Tanvaldu

Podmínky krajského úřadu Libereckého kraje ohledně vydání územního rozhodnutí na stavbu hloubkových vrtů pro geotermální elektrárnu v Tanvaldu v Jizerských horách platí. Firma Entergeo se zrušení tohoto rozhodnutí neúspěšně domáhala u ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které ale neshledalo důvody k zahájení přezkumného řízení. Verdikt ministerstva zveřejnil Tanvald na webu města.

Společnost Entergeo plánuje stavbu geotermální elektrárny v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T v blízkosti centra města. Projekt počítá s ohříváním vody vháněné až pět kilometrů hlubokými vrty do suchého podzemí, odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím ve světě příliš rozšířený a v Česku s ním nejsou zkušenosti. Proti záměru firmy se postavila místní radnice. "Máme dvě platná usnesení zastupitelstva, že s tím nesouhlasíme," řekl již dříve ČTK starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek. Petici odmítající projekt navíc podepsalo 2116 obyvatel sedmitisícového Tanvaldu a jeho okolí.

O vydání územního rozhodnutí firma usiluje od prosince 2014. Dvakrát stavební úřad v Tanvaldu vydal zamítavé stanovisko, krajský úřad ale v obou případech vyhověl odvolání společnosti Entergeo. Napotřetí stavební úřad sice firmě souhlasné rozhodnutí vydal, tentokrát ale s odvoláním uspěli odpůrci výstavby. Krajský úřad navíc firmě uložil, že před novým projednáním u stavebního úřadu v Tanvaldu musí dodat tři povolení. Už dříve zástupce firmy ČTK řekl, že tím se dostávají zpět "do bodu nula" a právě toto rozhodnutí krajského úřadu se pokusila firma u MMR neúspěšně zrušit. Entergeo potřebuje pravomocné rozhodnutí ministerstva životního prostředí o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry, povolení od báňského úřadu pro hloubkové vrty a souhlasné stanovisko krajského úřadu ke geologickým pracím.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
CHEMELEONI s.r.o.
10
11. 2021
10-11.11.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Krystal
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí