Pátek, 24. května 2024

Pracovníkům výrobní haly Železný už v létě není vedro

Pracovníkům výrobní haly Železný už v létě není vedro

Průmyslové haly už nemusí být jen železobetonovou konstrukcí, ve které je v létě vedro a v zimě zima. Mohou být porostlé rostlinami, šetřit s vodou a dokonce ochlazovat své okolí. Taková stojí v Jílovišti kousek od Prahy a uchází se o titul nejsympatičtějšího nápadu v soutěži Adapterra Awards, která hledá chytrá řešení, jak se připravit na projevy změny klimatu.

Areál výrobní haly Železný je unikátní obloukovitou střechou, na které kvetou netřesky. Spolu se substrátem zadržují dešťovou vodu, která udržuje stálouí teplotu budovy. Kvůli zelené střeše si zaměstnanci užívají v létě příjemného prostředá i bez klimatizace.

Přebytečnou dešťovou vodu, kterou zelená střecha nevsákne, zadržuje areál v retenční nádrži. Umělé jezírko umožňuje pomalé zasakování vody do půdy a poskytuje domov mokřadním rostlinám a živočichům, především vážkám a šídlům.

Hale nechybí ani kořenová čistírna odpadních vod. Ta připravuje použitou šedou vodu z umyvadel na opětovné využití při splachování. Areál tak uspoří až padesát procent pitné vody.

Zelená budova zpomaluje odtok dešťovky a zadržuje ji v místní krajině. Výparem vody ze střechy, vodní nádrže a kořenové čistírny, ochlazuje okolní ovzduší a kolem haly jsou tak letní vedra snesitelnější.

Hlasovat pro tento projekt můžete do 25. září.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů