Adapterra Awards - Hospodaření s vodou na Máchově statku

Adapterra Awards - Hospodaření s vodou na Máchově statku

Lokalita: Kváskovice, Jihočeský kraj

V podhůří Šumavy v Kváskovicích najdete jeden neobyčejný historický statek. Dříve rozpadlá ruina a zanedbané pozemky využívané pro intenzivní pastvu se změnily v dům vytápěný kotlem na dřevo s akumulační nádrží, který se připravuje na zavedení fotovoltaiky. Odpadní vodu majitelé čistí ve vertikální kořenové čistírně. Dešťovou vodu ze střech svádí do přírodního jezírka, kde se zvolna zasakuje. Dešťovou vodu využívají i pro závlahu. Ve velké přírodní zahradě vysadili místní stromy, keře a staré odolné druhy ovocných stromů. Využívají mozaikovou seč trávy a zároveň ponechávají mnoho zahradního klestí volně ležet, aby vytvořili úkryty
pro hmyz, ještěrky a další zvířata. Navíc je jejich zahrada prostupná s okolím, není tedy divu, že sem jednou za čas zavítají i srnky.

Řešení problémů jako jsou dlouhodobé sucho či vlny veder nejsou daleko. Představli jsme tu jeden ze způsobů, ale je jich mnohem víc. Až do 30. září můžete hlasovat o to nejsympatičtější adaptační opatření na klimatickou změnu ve veřejném hlasování soutěže Adapterra Awards. Podrobnější popis všech 21 finalistů soutěže najdete na www.adapterraawards.cz/hlasovani. Hlasujte a vyberte, kdo vyhraje Cenu sympatie letošního roku.

Foto: Vojta Herout

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů