zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Buďte ekologočtí - pořiďte si elektromobil

16.11.2020
Doprava
Ekologická auta
Buďte ekologočtí - pořiďte si elektromobil

Stále více řidičů přemýšlí o přechodu z automobilu se spalovacím motorem na elektromobil. Výběr se neustále rozšiřuje a stále více výrobců přidává do svých vozových parků nové modely elektromobilů. Buďte ekologičtí - pořiďte si elektromobil.

Je elektromobil pro každého?

Jedním z největších problémů, kterým majitelé elektromobilů donedávna čelili, byla špatná dostupnost nabíjecích stanic. I když jejich počet neustále roste, četné cesty na delší vzdálenosti byly v Česku trochu zatěžující. Jaký je nejlepší způsob použití elektromobilu? Nabíjejte ze své vlastní zásuvky v noci s nižším tarifem.V dnešní době se již nemusíte obávat, že byste měli problém svůj nový vůz dobíjet, zvláště pokud bydlíte ve většm městě. Dobíjecí stanice jsou v Česku již poměrně rozšířené. Pokud nejezdíte více než přibližně 200 km za týden, může vám stačit návštěva nabíjecí stanice jednou za týden.

Malé elektrické vozy vám umožní ujet 150 kilometrů na jeden nabíjecí cyklus, větší - přibližně 250 km. Nejnovější modely nabídky americké Tesly se pohybují přes 500 kilometrů, ale jejich ceny jsou mnohem vyšší než u populárnějších modelů na českém trhu.

Ještě před několika lety zabíraly obrovské baterie velkou část kufru elektromobilu. Dnes při nákupu elektromobilu nemusíte dělat žádné kompromisy - elektrika je stejně praktická jako auta s vnitřním spalováním. Dostupnost stále většího počtu modelů z různých segmentů znamená, že si každý najde to auto, které potřebuje. S nákupem elektromobilu oceníte celou řadu jeho skvělých vlastností.

Elektromobil má nízké provozní náklady

Nejčastěji zmiňovanou výhodou plynoucí z použití elektrického pohonu jsou neporovnatelně nižší provozní náklady. Nejde jen o rozdíl v cenách pohonných hmot a elektřiny, což samo o sobě několikanásobně zlevňuje řízení elektrického vozu, ale také úspory na oleji, filtrech atd. Náklady na servis takového automobilu budou také výrazně nižší. Konstrukce elektromotoru je mnohem jednodušší, jeho součásti nefungují v tak extrémních podmínkách a samotný elektromotor nevyžaduje tolik doprovodných systémů. To vše znamená, že elektrické auto má prostě mnohem méně komponent, které mohou selhat. Elektromotor je také mnohem tišší a nevytváří vibrace.

Jízda s takovým autem je velmi uvolňující - díky bezhlučnosti je jízda pohodlnější. Působivé je také zrychlení elektromobilů. Svým způsobem používání elektromobilu znamená, že musíte změnit svůj postoj k řízení. Musíte se přizpůsobit jemnějšímu zacházení s akcelerátorem, abyste zachovali zbývající rozsah.

Je ohleduplný k životnímu prostředí

Elektromobily mají díky velké hromadě baterií, které jsou obvykle umístěny ve spodních částech konstrukce, také obvykle nižší těžiště, což se projevuje v lepší přilnavosti na silnici a nižší náchylnosti k převrácení. Díky tomu jsou považovány za bezpečná auta. Pro mnoho řidičů jsou stále důležitější ekologické problémy spojené s používáním automobilů. Elektrický pohon má prakticky nulové emise.

Levnější povinné ručení

Pokud si zakoupíte nový elektromobil, nezapomeňte si sjednat povinné ručení. Povinné ručení se sjednává obdobně jako pro klasická vozidla. Povinné ručení pro elektromobily nenabízí všechny pojišťovny, pro elektromobily je však mnohem levnější než pro auta se spalovacími motory. K elektromobilu lze sjednat i havarijní pojištění. Výhodnou cenu vám ukáže srovnání havarijního pojištění. Jakmile si na svého nového plechového miláčka zvyknete, už nebudete chtít nikdy jiný vůz.

Zdroj: PR článek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí