zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Česku loni meziročně výrazně rostl počet nových vozů na LPG

30.01.2021
Doprava
Ekologická auta
V Česku loni meziročně výrazně rostl počet nových vozů na LPG

Podle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) došlo v loňském ,,koronavirovém" roce k silnému propadu registrací osobních i nákladních automobilů. Navzdory tomu ale výrazně rostl celkový počet registrací nových vozidel s alternativním pohonem, nejvíce u hybridů. Překvapením pak byl výrazný růst počtu nových vozů na zkapalněný ropný plyn (LPG). Na trhu se totiž objevilo několik modelů s tovární LPG zástavbou od Renaultu a Dacie. Vedle toho byly asi 4 tisíce vozů na LPG neboli autoplyn dodatečně přestavěny.

I přes problematickou situaci vzhledem k omezením v souvislosti se šířením nemoci covid-19 byl loňský rok pro segment alternativních pohonů příznivý. Dle statistik SDA narostly registrace vozů s alternativním pohonem meziročně o 62 %. V absolutních číslech celkově stouply na 18 111 vozidel z loňských 11 172 vozidel. Výrazně vzrostl počet nových hybridů a také elektromobilů. Na druhou stranu vozidel na stlačený zemní plyn (CNG) bylo meziročně zaregistrováno méně.

Zajímavý obrat nastal v segmentu LPG. Na českém trhu se totiž objevily nové tovární vozy na autoplyn. Jde o několik modelů značek Dacia a Renault, v obou případech se jedná o tříválcový motor TCe s výkonem 74 kW, respektive 100 koní. ,,Díky rostoucí nabídce se počet nových registrací vozů na LPG loni meziročně ztrojnásobil na 1 280. Stále však platí, že dominantní podíl na přírůstku LPG automobilů mají dodatečné přestavby starších benzínových vozů," říká Ivan Indráček, předseda České asociace LPG (ČALPG)

Celkový počet přestaveb za rok 2020 činí dle statistiky Ministerstva dopravy 4 423. Tento údaj nicméně vyjadřuje počet přestaveb ve smyslu montáží i demontáží LPG/CNG systémů. ,,Na základě námi provedených přestaveb lze odhadnout, že podíl demontáží se v posledním roce pohyboval kolem deseti procent. Reálný počet vozů, které byly v roce 2020 skutečně přestavěny na spalování LPG, tak činí přibližně čtyři tisíce," vysvětluje Ing. Evžen Procházka, technik strakonické společnosti AUTOGAS - CENTRUM, spol. s r.o., která se specializuje na přestavby vozů na LPG a CNG již více než 28 let.

Trend z loňského roku by měl podle odborníků pokračovat i letos. ,,Obecně můžeme konstatovat, že registrace nových LPG vozů rostly výrazným tempem také v okolních státech, kde se loni přibližně zdvojnásobily. S prodejem pohonů LPG jsme tedy spokojeni. Zájem o ně evidentně roste, takže v Česku by se letos mohl počet registrací nových vozů na LPG dále navyšovat a přehoupnout se přes 1 400," odhaduje Radek Malý, marketingový manažer Renault Česká republika.

Registrace osobních vozidel s alternativním pohonem v roce 2020

Typ pohonu

Hybrid

LPG

Elektro

Plug-in hybrid

CNG

Počet nově registrovaných vozidel

10 693

5 280*

2 866

1 979

1 293

ZZdroj: SDA a Ministerstvo dopravy
*Údaj je součtem počtu nových registrací dle SDA a přibližného počtu přestaveb dle Ministerstva dopravy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí