Čtvrtek, 28. září 2023

Nové energetické štítky 2021

Nové energetické štítky 2021


Od března 2021 se u některých výrobků setkáte s novými energetickými štítky. Evropská komise se na nové podobě dohodla s členskými státy a výrobci spotřebičů, aby lidem usnadnila výběr vhodného elektrospotřebiče. Reagovala tím především na výrazné snižování spotřeby elektřiny a vody spotřebičů v posledních letech, zjednodušila a modernizovala design štítků a přinesla další detaily, které pomohou s výběrem zboží a jeho dlouhodobou opravitelností.

První evropské energetické štítky vznikly v roce 1995 a byly podstatně vylepšeny v roce 2010. Podle komisařky pro energetiku Kadri Simsonová energetické štítky byly a stále jsou velice efektivní, pomohly v boji za ekologicky odpovědnou výrobu a vedly ke snižování spotřeby vody a elektrické energie v celé Evropě. Průměrná evropská domácnost díky nim ušetřila na energiích i výběru kvalitního produktu tisíce korun ročně.

Z průzkumu EU Eurobarometr 2019 plyne, že energetický štítek zná 93 % spotřebitelů a 79 % jej používá při výběru a nákupu. To potvrzuje jeden z pozitivních efektů zavedení energetických štítků: lidé více chápou přínosy a důležitost ekologie a při nákupu se rozhodují i s ohledem na ni.

Evropská komise předpokládá, že nové štítky do roku 2030 ročně ušetří 38 TWh elektřiny. To je aktuální roční spotřeba celého Maďarska.

Hlavní změny ve zkratce

 1. Od 1. března 2021 musí mít všechny prodávané televizory, myčky nádobí, pračky, pračky se sušičkou, lednice, mrazničky, vinotéky a monitory nový energetický štítek pro rok 2021.
 2. Od 1. září 2021 budou mít nové štítky i žárovky a svítidla s pevnými zdroji světla.
 3. Změní se stupnice energetických tříd zpět na původní hodnoty od A po G. Zmizí tak všechny A+, A++, A+++, A+++ (-30%), atp.
 4. Štítky obsahují nově informace, které detailněji a přehledněji popisují jejich spotřebu, energetickou efektivitu a další parametry.
 5. Změní se design štítků na modernější bez modrého orámování.
 6. Nově jsou všechny produkty prodávané v EU v databázi EPREL s detailními daty k výrobku. Do ní se dostanete naskenováním QR kódu vpravo nahoře na novém štítku.
 7. Výrobci, nebo dovozci musí poskytovat základní náhradní díly po dobu 7 až 10 let.

Začátek platnosti

V první vlně aktualizace energetických štítků jsou 3 důležité termíny:

 1. Od 1. března 2021 musí být v kamenných obchodech, v e-shopech a v reklamách uvedeny nové energetické štítky u televizorů, myček nádobí, praček, praček se sušičkou, lednic, mrazniček, vinoték a monitorů.

 2. V období od 1. do 18. března 2021 platí výjimka a e-shopy i kamenné prodejny mohou u výrobků zobrazovat jak starý, tak nový štítek.

 3. Od 19. března 2021 (14 pracovních dnů po 1. březnu 2021) už musí být uvedeny jen nové energetické štítky, eshopy a obchody tak musí původní informace přeštítkovat.

 4. Od 1. září 2021 budou mít nové štítky i žárovky a svítidla s pevnými zdroji světla. Tyto 2 typy výrobků mají odklad začátku platnosti, protože energetické štítky jsou obvykle vytištěny přímo na obalu a jejich přeštítkování je složitější.

Nová stupnice energetických tříd

Původní energetické štítky vzbudily u firem závod o výrobu energeticky co nejúspornějších výrobků. To vedlo až k tomu, že v únoru 2021 mělo 90 % výrobků hodnocení A+, A++, A+++ a vývoj jde stále dál. Bylo tedy potřeba vrátit se zpět k původní škále: od nejlepšího A, přes B, C, D, E, F, k nejhoršímu G. Jinak by na trhu časem byly spotřebiče A++++++. A spočítáte kolik "+" jsme v příkladu použíli?

Nová stupnice od A do G je navržena tak, aby aktuálně prodávané výrobky nedosahovaly na nejlepší hodnocení A a vznikl tak prostor pro další růst. Tím by škála měla odolat dalším pár letům inovací. V obchodě si teď ale budeme muset zvyknout, že už nevybíráme z "A++", nebo "A+++", ale stejně energeticky efektivní produkty nově mají známku C, nebo B.

"Evropská komise se snažila, aby nově oštítkované produkty měly stupeň energetické účinnosti B, C a horší. Jednoduše proto, aby bylo kam růst a posouvat se v energetické účinnosti a nebylo třeba opět přistoupit k známkám A+, A++, A+++, atp. Výrobci automatických praček ale v poslední době hodně zapracovali na účinnosti svých výrobků a tak si lidé už teď, na začátku platnosti nových energetických štítků, mohou vybírat z desítek modelů praček s účinností A. Je tak možné, že se stupnice opět přepočítá, nebo vzniknou účinnosti A+, A++ a A+++, jak je už známe." říká Jaromír Černý expert na pračky a autor testu a recenzí praček z covybrat.cz.

Změny v datech a měření

U některých kategorií výrobků se mění způsoby měření některých hodnot a přibývají nové informace. Například u myček nádobí, praček a praček se sušičkou v jednom se už nepřepočítává spotřeba energií na modelovou roční spotřebu, ale u elektřiny se počítá spotřeba při 100 cyklech ECO programu a spotřeba vody se uvádí pro 1 cyklus ECO programu. Obě hodnoty by měly být pro lidi lépe přepočítatelné na jejich obvyklou frekvenci praní, nebo mytí nádobí.

Obecně se velká část dat na štítku týká především ECO programů. Starší štítky počítaly často s běžným programem, ale výrobci jej časem nahradili právě za ECO program, protože ten optimalizovali na lepší spotřebu a efektivitu. Jde tak spíše o formální potvrzení toho, co se na trhu již delší dobu dělo.

Nově přibyly například tyto informace:

 • u myček nádobí přibyla doba mytí na ECO program a stupnice hluku (stávající hladina hluku v dB zůstala)
 • u praček se sušičkou je výrazně více informací lépe rozdělených na prací a sušící část programu. Navíc zde najdete dobu trvání ECO programu, energetickou účinnost sušení a praní zvlášť, spotřeba vody na 1 cyklus, třídu odstřeďování a sušení a stupnici hluku (stávající hladina hluku v dB zůstala)
 • u televizi najdete nově rozlišení v pixelech a spotřebu při HDR obrazu
 • u lednic je navíc jen stupnice hluku

Vzhled nového štítku

Štítek je nově modernější, jednodušší a informace na něm jsou lépe pochopitelné - především u praček se sušičkou je posun velmi zjevný.

V pravém horním rohu je nově QR kód, který můžete naskenovat například mobilem a rovnou přejít do celoevropské databáze EPREL (Evropský registr výrobků s energetickým označením), kde najdete více informací - rozměry, detailně rozepsané doby trvání délky programů, atp. V databázi EPREL musí být registrovány všechny spotřebiče na trhu EU, pro příklad mrkněte na detail pračky se sušičkou AEG L9WBC61B.

Dostupnost náhradních dílů

Od 1. 3. 2021 začínají platit i nová pravidla pro eco-design. Jedna z podstatných změn je povinná dostupnost náhradních dílů pro odborné opravny po dobu 7 až 10 let (podle typu výrobku) od data uvedení posledního kusu daného modelu na trh. V praxi by měly být i po 6 letech dostupné například bubny praček, motory, čerpadla, tlumiče, atp, aby bylo možné výrobek opravit a ne jej nahrazovat novým.

Zároveň vzniká povinnost některé náhradní díly dodat i koncovým zákazníkům, aby si mohli některé neodborné opravy provést sami. Tyto náhradní díly musí být dodány maximálně do 15 pracovních dní.


Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů