zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Analýza potenciálu geotermální energie ve středních a velkých hloubkách na území ČR na základě disponibilních údajů

23.04.2021
Energie
Geologie
Analýza potenciálu geotermální energie ve středních a velkých hloubkách na území ČR na základě disponibilních údajů

Informace o projektu "Analýza potenciálu geotermální energie ve středních a velkých hloubkách na území ČR na základě disponibilních údajů" (TK02010092).

Projekt "Analýza potenciálu geotermální energie ve středních a velkých hloubkách na území ČR na základě disponibilních údajů" byl vybrán k veřejné podpoře v rámci druhé veřejné soutěže programu THÉTA. Řešení projektu bylo zahájeno v druhé polovině roku 2019 a jeho ukončení je plánováno v roce 2022.

Hlavním cílem projektu je analyzovat potenciál geotermální energie na území ČR v hloubkách přibližně 400 m až 2500 m a následně podstatně zpřesnit, případně nově vymezit oblasti ČR perspektivní z hlediska využití geotermální energie k přímé produkci tepla nebo tepla a elektřiny. Znalost potenciálu geotermální energie na území ČR je pro státní a veřejnou správu zásadní informací, protože umožní dlouhodobé vyhodnocení budoucí role geotermální energie v energetickém mixu ČR. Detailnější informace o dostupném potenciálu by měla dále umožnit stanovení nejefektivnějších způsobů podpory rozvoje tohoto obnovitelného zdroje, stanovení regionů, kde může v budoucnu využití geotermální energie zajišťovat významnou či dokonce rozhodující část decentralizované výroby a spotřeby tepla, případně elektřiny a dlouhodobé plánování a rozvoj využívání tohoto obnovitelného zdroje v ČR.

Projekt analyzující střední a hluboký geotermický potenciál ČR postupuje podle následujících kroků: i) Shromáždění všech dostupných vrtů s měřením teplot hlubších než cca 100 m, ii) Výběr vrtů vhodných pro další zpracování, iii) Geologicko-geotermické vyhodnocení měření teplot ve vrtech, iv) Shromáždění a analýza doposud zpracovaných map hlubinného geotermálního potenciálu ČR, v) Aktualizace a zpřesnění stávajících map geotermálního potenciálu ČR, vi) Vytvoření map střetů zájmů geotermálního potenciálu a využívání území ČR.

Zdroj: MPO

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí