Středa, 24. července 2024

3. červen - Světový den jízdního kola

Světový den jízdního kola byl Valným shromážděním OSN vyhlášen na 3. června. Deklarace OSN vyzvala všechny členské státy k oslavě a podpoře cyklistiky a k jejímu začlenění do všech úrovní státní politiky. Jízdní kolo, používané již po staletí, organizace ocenila pro jeho unikátnost, dlouhověkost a všestrannost, přičemž jde o jednoduchý, cenově dostupný, spolehlivý, čistý a ekologicky vhodný dopravní prostředek.

3. červen - Světový den jízdního kola

V pondělí 3. června se pod záštitou OSN koná již šestý ročník Světového dne jízdního kola. Před vyhlášením tohoto svátku existoval ve stejném dni již od roku 1988 Evropský den jízdních kol. Významný den připomíná důležitost, všestrannost a hlavně ekologičnost tohoto dopravního prostředku. Zároveň je to den příležitosti ke zopakování si základních bezpečnostních pravidel městské i sportovní cyklistiky.

O tom, že Češi jsou cyklistický národ, není žádných pochyb. Podle průzkumu, který zpracovala agentura Perfect Crowd, jezdí 11 % cyklistů na kole denně nebo téměř denně, více než třetina (34 %) jich sedne na kolo několikrát týdně a 29 % se na kole vyvětrá přibližně jednou týdně.

Nejoblíbenějším kolem je horské kolo, na kterém jezdí polovina cyklistů (50 %), čtvrtina cyklistů (25 %) využívá trekingové kolo a 16 % silniční.

Průměrné stáří kola v Česku je 8 let, přičemž 52 % cyklistů má kolo mladší 5 let. Češi vlastní kola v průměrné hodnotě 16 tisíc Kč. Polovina cyklistů (51 %) si pořídila kolo do 10 tisíc korun, více než třetina lidí (35 %) jezdí na kole v hodnotě od 10 do 20 tisíc korun. Každé dvacáté kolo v Česku stojí více než 60 tisíc Kč.

Zapni světlo, ať jsi vidět!
Ruku v ruce s rozvojem cyklistiky jde samozřejmě počet stoupajících nehod. Téma bezpečnosti a ochranných prvků je tak více než na místě. ,,Příčin vážných cyklistických úrazů je více. Ať už je na vině alkohol nebo přecenění zkušeností, nezvládnutí terénu, špatné vybavení či neodhadnutí sil, následky mohou být fatální. Je na nás, na prodejcích, abychom zákazníky edukovali o rizicích. Samozřejmostí by měla být jednoznačně helma. Vždy a všude," uvádí Jan Schindler, majitel maloobchodní sítě Mojekolo a dodává: ,,Celoevropským trendem se pak stává i denní svícení.
I během nastávajících měsíců, v létě, mohou nastat situace, kdy je cyklistova viditelnost podstatně nižší. Takovým případem je ostré protisvětlo či stín. Pokud cyklista nesvítí ani nebliká, ostatní účastnici provozu ho mohou lehce přehlédnout a neštěstí je na světě."
Základní sada světel a blikaček by tak měla být v celoroční výbavě každého cyklisty. Podle dostupných statistik blikání i ve dne snižuje riziko vážné nehody o 19 %. Na tato fakta upozorňuje iniciativa Zapni světlo, spuštěný na podzim roku 2024 sítí Mojekolo. Mezi ambasadory projektu patří například snowboardistka Eva Adamczyková, bývalý profesionální Jan Hruška či ultramaratonová cyklistka Peggy Marvanová.

Na kole jen s přilbou
Helma by měla být standardem při každé cyklo vyjížďce. Bohužel, i to je nutné si - a to nejen v rámci Světového dne jízdního kola - stále připomínat. Podle dostupných dat projektu Nakolejenspřilbou.cz bylo v roce 2023 bylo při dopravních nehodách usmrceno 39 cyklistů, dalších bylo 251 bylo těžce zraněno. Nejvíce usmrcených bylo ve věkové kategorii 65 - 74 let. Alarmující je, že téměř 72 % usmrcených cyklistů nemělo na hlavě přilbu.
Právě během letních měsíců, kdy se zásadně zvyšuje počet cyklistických nehod, je nutné věnovat bezpečnosti pozornost více než kdy jindy.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů