zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Staré ekologické zátěže mohou komplikovat plánovanou zástavbu v Brně

30.06.2021
Geologie
GIS - mapy
Hydrogeologie
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Urbánní ekologie
Staré ekologické zátěže mohou komplikovat plánovanou zástavbu v Brně

Podle spolku Ukliďme Česko upravený návrh územního plánu města Brna ne zcela dostatečně reflektuje existenci ekologických zátěží, problematiku podzemních vod a podloží. Proto spolek podal připomínku k tomuto dokumentu, ve které doporučuje vyznačení problematických míst v územním plánu a navrhuje opatření před případnou zástavbou těchto lokalit.

Členové spolku namítají, že návrh územního plánu ne zcela dostatečně reflektuje otázku horninového prostředí, podzemních vod, geologických fenoménů (např. sesuvy, oblasti tvořené jílovitými horninami náchylnými např. vysychání, horizonty s napjatou zvodní atp.) a skutečnosti, jež vyplývají z existence řady nedořešených, nebo jen částečně vyřešených starých (a bohužel i nových) ekologických zátěží ve městě Brně.

,,Tyto problémové lokality jsou tvořeny nejenom množstvím bývalých skládek domovního odpadu, ale bohužel i stavebního či nebezpečného odpadu (např. azbest, sudy s neznámými chemikáliemi). Navíc v Brně existují i lokality s nevyřešenou, nebo zbytkovou kontaminací horninového prostředí a podzemních vod různými druhy ropných látek, či chemikáliemi", sdělil Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Tyto ekologické zátěže představují komplikaci pro jakoukoliv zástavbu jednak svým obsahem, ale také tím, že nejsou třeba dostatečně kompaktní (může dojít k poklesům), ale také např. nutností zvláštního nakládání s vodami při zakládání např. s pomocí uhlíkových filtrů, nebo nebezpečím rekontaminace okolního prostředí např. při hloubkovém zakládání. ,,Rizikem může být také "propíchnutí" některých jílových vrstev, nebo již špatná či neodborně provedená pažení vrtů, jež mohou vést též k podobným důsledkům" dodává geolog Aristid Franc.

Proto spolek doporučuje, aby v návrhu územního plánu bylo zcela výrazné upozornění zejména na bývalé skládky, oblasti s kontaminací horninového prostředí a vod, významné hydrogeologické vrty, stejně jako oblasti se složitými inženýrsko-geologickými poměry. Dřívější územní plán dříve tyto skutečnosti zobrazoval ve formě značky tzv. ochrany zvláštních zájmů. Tyto oblasti by měly být také označeny jenom jako podmínečně zastavitelné.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí