zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přerov má novou sušárnu vodárenských kalů za 190 milionů Kč

29.09.2021
Voda
Čištění odpadních vod
Přerov má novou sušárnu vodárenských kalů za 190 milionů Kč

Odpadní z kaly z Přerova, Hranic a nedalekého Lipníku nad Bečvou a Kojetína bude likvidovat nová sušárna vodárenských kalů za 190 milionů, jejíž stavba byla v srpnu dokončena poblíž přerovské městské části Henčlov. Vodovody a kanalizace Přerov (VaK Přerov) sušárnu postavily kvůli chystanému zpřísnění předpisů pro nakládání s vodárenskými kaly, které se dosud odvážely na pole. Čtvrtinu nákladů na stavbu pokryla dotace z evropského operačního programu pro životní prostředí. Novinářům to dnes při zprovoznění sušárny řekl ředitel VaK Přerov Miroslav Dundálek.

"Naše kalová koncovka bude zpracovávat kal z celého okresu Přerov, ze všech našich čistíren. Bude se jednat o 9500 tun kalu za rok. Po vysušení zůstane zhruba 2500 vysušeného kalu, který budeme dávat k energetickému využití do Cementu Hranice," uvedl Dundálek, podle kterého bude likvidace kalu sušením a spálením dražší než odvoz na pole. Likvidaci kalů původním způsobem ale od závěru roku 2022 výrazně zpřísní legislativa.

Sušárna kalů vznikla v areálu čistírny odpadních vod nedaleko Henčlova. Stavba začala loni v červnu a skončila letos v srpnu. Technici demontovali původní lisy kalů, postavili novou budovu odvodnění kalů a instalovali nové odstředivky. Sušárna podle zástupců VaK neovlivní provoz přilehlé čistírny odpadních vod ani její účinnost. "Jsme třetí sušárna tohoto typu v ČR a největší na Moravě," uvedl radní Michal Zácha (ODS).

Sušárna zpracuje odpadní kal i z dalších čistíren v Hranicích, Lipníku nad Bečvou a Kojetína, odkud se budou odvodněné kaly přivážet k vysušení. "Získáme zde sušený kal, který se naloží do kontejnerů a odveze se do zařízení pro energetické využití odpadů," podotkl Zácha, podle kterého už začal zkušební provoz a spalování kalu je ošetřeno smlouvou o smlouvě budoucí.

VaK Přerov provozuje vodovody ve 138 městech, obcích a místních částech, kde zásobuje vodou zhruba 123.000 obyvatel. Většinový balík akcií ve firmě drží města a obce.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
18
10. 2021
18.10-7.12.2021 - Seminář, školení
ONLINE
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí