Pátek, 2. května 2025

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Češi vyvinuli metodu, která pomáhá vyčistit odpadní vody od antibiotik. Jejich řešením je účinná a ekologická fotokatalýza. Je to proces, při kterém světlo aktivuje speciální materiál, takzvaný fotokatalyzátor, jenž pak pomocí vzniklých částic rozkládá škodlivé látky ve vodě či vzduchu na neškodné sloučeniny. Znečištění vod antibiotiky představuje problém, neboť může podporovat vznik rezistentní bakterií a zároveň narušovat účinnost standardních biologických procesů v čistírnách odpadních vod. Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Ačkoliv jsou fotokatalyzátory známé už od 80. let, jejich širšímu využití v praxi stále brání různé překážky. Vědci testovali různé typy znečištění a na základě výsledků sestavili přehled, podle kterého je možné vybrat ten správný fotokatalyzátor pro konkrétní znečištěnou vodu. Díky tomu se dá lépe odhadnout, jak účinné bude čištění v reálném provozu.

"Ukázalo se, že fotokatalýza je především vhodná pro nižší koncentrace látek, které mají velký biologický účinek i při nízké koncentraci a které se obtížně odstraňují jinými metodami, což jsou například antibiotika či endokrinní disruptory neboli hormonálně aktivní látky," uvedl Jiří Rathouský z ústavu.

Vědci se při výzkumu zabývali i tím, zda je celý proces bezpečný. Potvrdili, že fotokatalyzátory samy o sobě nejsou toxické. Neuvolňují do vody žádné škodlivé látky a ani látky vznikající při rozkladu škodlivých látek nejsou pro životní prostředí nebezpečné.

V tuto chvíli hledají vědci partnery, kteří by technologii využili v praxi. Jednali už se zástupci jednoho krajského úřadu. Výzkum má přitom velký potenciál hlavně v jižních zemích, kde je více slunečního svitu.

Tým z Centra pro inovace v oblasti nanomateriálů a nanotechnologií už má s praktickým využitím fotokatalýzy zkušenosti. Před několika lety vyvinuli speciální nátěr, který dokáže dlouhodobě čistit vzduch od škodlivin. Účinnost technologie testovali přímo v pražské Legerově ulici, kde denně projedou desetitisíce aut. Měření ukázala, že fotokatalytické fasády mohou z ovzduší odstranit až 50 procent škodlivých oxidů dusíku a ozonu.

Výsledky výzkumu publikovaly vědecké časopisy nakladatelství Elsevier a Americké chemické společnosti (ACS).

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů