zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Luxusní čtvrť v argentinské metropoli zažívá revoluci kapybar

19.09.2021
Příroda
Luxusní čtvrť v argentinské metropoli zažívá revoluci kapybar

Největší hlodavci na světě, jihoamerické kapybary, se v argentinské metropoli Buenos Aires staly symbolem vzpoury proti realitním developerům, kteří zabírají půdu, aby na ní postavili luxusní obytné komplexy. A právě jeden z nich vzaly útokem kapybary, které okusují pečlivě udržované trávníky, napadají psy a trousí trus, kde se jim zlíbí, napsal argentinský list La Nación.

Dospělé kapybary dosahují v kohoutku výšky 50-64 centimetrů a váží 35-66 kilogramů. Podle ochránců životního prostředí by jejich výskyt v buenosaireském obytném komplexu Nordelta neměl být žádným překvapením, protože developeři pro něj zabrali část půdy z mokřadů, kde kapybary žijí. Tito hlodavci se tak jen vracejí do míst, která důvěrně znají.

Argentinský ochránce životního prostředí a ekolog Enrique Viale řekl listu The Guardian, že by kapybary - které jsou v Argentině známé jako "carpinchos" - neměly být v těchto oblastech vnímány jako vetřelci.

"Vlastně je to naopak: Nordelta vnikla do ekosystému carpinchos," dodal Viale. "Bohatí realitní developeři s podporou vlády ničí přírodu, aby zákazníkům prodali sen o tom, že žijí v divočině. Protože lidé, kteří tyto domy kupují, chtějí přírodu, ale bez komárů, hadů nebo kapybar," řekl ekolog.

"Nordelta je zosobněním uzavřených komunit postavených na mokřadech. Podobné obytné čtvrti v první řadě připraví půdu o schopnost absorbovat vodu, takže když dojde k extrémnímu počasí, chudší okolní čtvrti skončí pod vodou. Jako vždycky to budou chudí, kdo za všechno zaplatí," dodal Viale.

Mnozí lidé jeho názor sdílejí - a na twitteru už se objevily reakce oslavující "perónistické kapybary, které si do Nordelty přišly vzít zpátky, co je jejich", anebo jednoduše vyjadřující podporu "revoluci kapybar".

Mokřady Paraná pokrývají velkou část území od severní Argentiny až po ústí řeky Río de la Plata, která se vlévá do Atlantického oceánu. Jejich plocha se ale zmenšuje - jak kvůli developerům a výstavbě, tak kvůli zabírání území na chov dobytka a farmy pěstující sóju. V roce 2020 zachvátil velkou část mokřadů požár kvůli dobytkářství, suchu a stoupajícím teplotám.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí