zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žijí šelmy také v Brdech? Vůbec poprvé se to vydají zjišťovat Vlčí a Rysí hlídky

17.10.2021
Příroda
Žijí šelmy také v Brdech? Vůbec poprvé se to vydají zjišťovat Vlčí a Rysí hlídky

Migrující vlčice, šumavští rysi nebo kočka divoká, všechny tyto vzácné a chráněné druhy šelem se už v minulosti pohybovaly v okolí či přímo v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Hnutí DUHA Olomouc, které dlouhodobě vede program na ochranu velkých šelem, se sem proto letos rozhodlo rozšířit své aktivity. Dobrovolníci tzv. Vlčích a Rysích hlídek, kteří již přes 20 let monitorují a chrání vlky, rysy, medvědy ale i kočku divokou, by měli od letošního roku začít prozkoumávat také oblast Brd. Seminář pro nové zájemce tu Hnutí DUHA pořádá už tento víkend od pátku 15. do neděle 17. října v Kozičíně u Příbrami.

Úvodní seminář slouží novým dobrovolníkům k poznání základů ekologie a biologie chráněných šelem, ale také k nabytí praktických dovedností při stopování zvířat v terénu. Součástí školení v Kozičíně proto budou přednášky o životě vlků, rysů i menší šelmy kočky divoké. Lektoři z Hnutí DUHA a další odborníci z CHKO Brdy a z příbramského muzea představí význam těchto chráněných druhů v lesních ekosystémech, přiblíží brdskou krajinu, její vzácné biotopy a ochranu a shrnou dosavadní výsledky výzkumu šelem v Česku a v Evropě. V sobotu se navíc budou celý den s účastníky věnovat tréninku monitoringu divokých zvířat přímo v brdských lesích. Konání semináře finančně podpořil i Středočeský kraj.


Ačkoliv se oblast Brd nalézá mezi dvěma velkými městy Prahou a Plzní, spadá do tzv. jádrových území biotopů velkých savců, tedy např. vlků či rysů. Znamená to, že oblast svou rozlohou a charakteristikou umožňuje rozmnožování minimálně jednoho z těchto vybraných druhů. Výskyt chráněných šelem se v oblasti Brd nebo v jejich okolí už také několikrát prokázal. Naposledy šlo o potvrzení výskytu kočky divoké na Příbramsku, konkrétně u Nového Knína. Bohužel šlo o jedince sraženého autem. Na začátku loňského roku kolem Brd prošla také telemetricky sledovaná rakouská vlčice. Ta ale nakonec po překonání dálnice D5 zamířila až do Doupovských hor.


Známé jsou i případy rysů, kteří se do Brd vydávají většinou ze Šumavy. Vloni to byl mladý jedinec, zachycený fotopastí Správy CHKO Brdy. V roce 2018 zase do Brd zavítal rys Fabián, který se ale ještě téhož roku vrátil zpět na Šumavu. Brdy spojuje s Šumavou a Pošumavím či blízkým Křivoklátskem několik posledních migračních koridorů, které však přetínají různé překážky v podobě silnic, dálnic a zástavby [1]. Zjistit, zda se v oblasti některá z chráněných šelem vyskytuje nebo bude vyskytovat trvale, bude jedním z cílů Vlčích a Rysích hlídek.


Barbora Černá, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek, o školení řekla:

,,Působení Vlčích a Rysích hlídek v oblasti s sebou přináší nejen možnost získání velkého množství dat přímo z terénu. Úvodní semináře pro nové dobrovolníky také nabízí jedinečnou příležitost pro zapojení místních obyvatel a turistů k šíření další osvěty o tématu ochrany přírody a velkých šelem."


Josefa Volfová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek na Šumavě a v Pošumaví, řekla:

,,Brdy a jejich okolí představují díky své geografické návaznosti a zajímavému skalnatému a lesnatému prostředí ideální oblast, kam se mohou šířit rysi i vlci z míst jejich aktuálního trvalého výskytu. Ovšem hledání pobytových znaků v tak členitém území představuje tak trochu ,,hledání jehly v kupce sena". Na naše dobrovolníky tak čeká náročný úkol a výzva."


Poznámky:

[1] Přehled biotopu vybraných zvláště chráněných druhů velkých savců v ČR si můžete i s kritickými místy prohlédnout na www.mapa.selmy.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí