Úterý, 27. února 2024

A kdo přiletí na vaše krmítko? Připravujeme čtvrtý ročník Ptačí hodinky

A kdo přiletí na vaše krmítko? Připravujeme čtvrtý ročník Ptačí hodinky

Už za dva měsíce budou lidé v celém Česku opět pozorovat ptačí krmítka. Česká společnost ornitologická o víkendu 7.-9. ledna 2022 organizuje čtvrtý ročník Ptačí hodinky - sčítání ptáků na krmítkách. Minulého ročníku se zúčastnilo přes 27 tisíc lidí, kteří pozorovali víc než půl milionu ptáků. Ornitologové pomocí dlouhodobého projektu ve spolupráci s veřejností zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Sčítání se může zúčastnit úplně každý bez předchozích zkušeností. Navíc v teple domova. Už nyní se mohou lidé připravovat na Ptačí hodinku pomocí zábavných kvízů a pilovat své znalosti ptáků na stránce ptacihodinka.birdlife.cz, kde se zároveň lze přihlásit k odběru tipů a novinek.

Žluté břicho s černým pruhem, zelená záda a černá hlava s bílými tvářemi. Sýkoru koňadru viděli účastníci všech tří ročníků Ptačí hodinky ze všech ptáků nejčastěji. ,,Navštívila 85 % krmítek a mezi ostatními druhy neměla konkurenci. Druhá nejčastější - sýkora modřinka - se ukázala na 65 % pozorovaných krmítek. Na to, zda koňadra udrží pomyslné žezlo, si budeme muset ještě počkat, už nyní je ale vhodné upravit zahradu a okolí našeho domu, abychom při lednovém sčítání měli na krmítku opravdu živo," říká Alena Jechumtál Skálová, koordinátorka Ptačí hodinky z České společnosti ornitologické.

S přikrmováním ornitologové doporučují začít, když teploty klesnou k bodu mrazu. ,,Mezitím můžeme na zahradě udělat malý ptačí ráj. Staré dřevo a větve naskládejte na hromádku. Úkryt v ní může najít střízlík, červenka nebo i hejno vrabců. Spadané listí shrabejte ke kmeni stromu, a nechte ladem. Ve vrstvě listí si najdou ptáci mnoho dobrot, ať už spadlé ovoce, nebo larvy a brouky. Semenožravé ptáky pohostíte, když necháte stonky trvalek nezastřižené. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu," vysvětluje Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Jakmile teploty klesnou pod nulu, můžeme vyvěsit krmítko a začít s přikrmováním. ,,Krmítko musí být alespoň 1,5 m nad zemí, ideálně na závětrném a nerušeném místě. Dbáme na pravidelné čištění a odstraňování trusu a zbytků potravy. V krmítku můžeme ptákům nabídnout slunečnici, vlašské ořechy, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs," sděluje Hořáková.

Strakapoud velký je nepřehlédnutelným návštěvníkem krmítka. Foto: František Vaňásek

K určování a poznávání ptáků na krmítku pomohou videa a materiály na stránce Ptačí hodinky. ,,Letošní novinkou jsou kvízy, pomocí kterých lze procvičit a zdokonalit určování ptáků. Lidé si mohou vybrat z více různých kvízů. Od těch pro úplné začátečníky s pěti nejčastějšími druhy na krmítku až po kvízy pro pokročilé," říká Jechumtál Skálová.

Klikněte a hrajte ptačí kvízy!

Díky spolupráci s velkým množstvím dobrovolníků ornitologové během několika let zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. ,,V minulém ročníku byl skokanem roku čížek lesní, který se vyhoupl ze čtyřiadvacátého místa na deváté - lidé ho pozorovali na pětkrát větším množství krmítek. Více jsme zaznamenali také kosů. Objevili se na 57 % krmítek, což je meziročně o 7 procentních bodů víc. Bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine v dalším ročníku. Každopádně na příkladu čížků i kosů vidíme, proč je důležité sčítat několik let po sobě - jen tak zjistíme, jestli se jedná o krátkodobé výkyvy nebo skutečně dochází k dlouhodobým změnám," vysvětluje Jechumtál Skálová.

Zavěsit krmítko a pak už jen čekat na zimní hosty. Ptačí hodinky se může zúčastnit úplně každý, bez předchozích zkušeností s ornitologií. Foto: Ludmila Korešová

Už nyní je možné přihlásit se k odběru novinek na stránce ptacihodinka.birdlife.cz, kde lidé zároveň najdou např.:

Ptačí hodinka začíná v pátek 7. ledna a končí v neděli 9. ledna 2022. Účastníci sčítají ptáky na krmítku podle dané metodiky vždy jednu hodinu podle vlastního výběru. Pro každý ptačí druh píšeme vždy nejvyšší počet jedinců pozorovaných najednou. Pro vkládání pozorování slouží web ptacihodinka.birdlife.cz.

Kontakt pro další informace:

Dita Hořáková, horakova@birdlife.cz, tel. 604 673 798

Alena Jechumtál Skálová, skalova@birdlife.cz, tel. 774 920 389

Čtvrtý ročník sčítání ptáků na krmítkách - Ptačí hodinka: 7.-9. ledna 2022

Ptačí hodinka je dlouhodobý program občanské vědy České společnosti ornitologické, pomocí kterého chtějí ornitologové zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. Program je určený pro širokou veřejnost a je vhodný pro každého, i bez předchozích zkušeností se sčítáním ptáků. Prvního ročníku v lednu 2019 se zúčastnilo 14 tisíc lidí, druhého ročníku v lednu 2020 víc než 21 tisíc lidí a třetího ročníku přes 27 tisíc lidí - tehdy počet pozorovaných ptáků poprvé překročil hranici půl milionu. Ve všech ročnících byla nejpočetněji pozorovaným ptákem sýkora koňadra. Výsledky jsou k dispozici na webu https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky

Úvodní foto: Sýkora modřinka (vlevo) a sýkora koňadra na krmítku. Foto: Monika Suržinová

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů