Pátek, 1. března 2024

Uvažujete nad elektromobilem? Podívali jsme se na jejich výhody a nevýhody

Uvažujete nad elektromobilem? Podívali jsme se na jejich výhody a nevýhody

Prodeje elektromobilů strmě rostou, přesto stále vyvolávají ve společnosti rozepře. Jde o nové řešení, které má své kladné i záporné stránky. Těch negativních sice pomalu ubývá, při výběru nového automobilu byste je ale neměli ignorovat. Na co se tedy u elektroaut těšit a na co si dát naopak pozor?

Výhoda: S elektromobilem ušetříte za servis

Elektromobil je oproti klasickému automobilu se spalovacím motorem v mnoha směrech konstrukčně jednodušší. Obsahuje méně pohyblivých částí, různých kapalin, maziv a olejů. Elektrický motor pak nevydává žádné nebo jen minimální vibrace. Zapomenout nesmíme ani na to, že z elektromobilu nevychází žádné exhalace, není tedy nutné měnit žádné filtry a měřit emise.

Z toho důvodu je údržba elektromobilu mnohem jednodušší, a tedy i šetrnější pro majitelovu peněženku.

Nevýhoda: Ceny elektromobilů jsou vyšší

Elektromobil ale stojí v porovnání s automobilem podobné výbavy zpravidla více. Peněžní výdaj při pořízení elektromobilu je tedy vyšší a je na každém, aby si spočítal, zda mu tato investice dává smysl.

Problém může do budoucna představovat i vyšší výdaj na povinné ručení. Ačkoli tomu tak dnes obvykle není, ceny povinného ručení elektromobilů ještě nejsou ustálené a v čase se mohou ceníky pojišťoven měnit - nahoru i dolů.

Výhoda: Jízda elektromobilem je levnější

Elektromobil je obecně úspornější. S tímto benefitem sice mohou zahýbat aktuálně rostoucí ceny elektřiny, nicméně cena ropy roste také a elektromobily si tak stále drží svůj náskok a cena ujetého kilometru stojí méně. Často navíc najdete místa (v hotelech, nákupních centrech apod.), kde můžete svůj elektromobil zapojit do zásuvky zdarma.

Nevýhoda: Dobíjení není tankování

Počítejte ale s tím, že úplné dobití ze stanic s levnou elektřinou potrvá hodiny. Chcete-li k rychlodobíjecí stanici, připlatíte si. I tak potrvá kompletní dobití elektromobilu desítky minut a komfortu klasických aut se spalovacím motorem, které dotankujete za několik vteřin či minut, se v tomto ohledu elektromobily stále nemohou rovnat.

Výhoda: Jízda elektromobilem je dynamičtější

I cenově dostupné elektromobily mají okamžitou odezvu na plynový pedál. Při sešlápnutí vždy rychle akcelerují nehledě na aktuální rychlost. Tomu se dnešní spalovací motory o malém objemu a s prodlevou turbodmychadla nemohou rovnat. Dražší elektromobily pak snadno soupeří i s nejdražšími sportovními benzinovými vozy.

Nevýhoda: Elektromobily jsou těžké a nesportovní

Pokud bychom však z rovinek přešli na technickou jízdu, spalovací sporťáky vedou. A to díky nižší váze. Elektromobily s sebou musí vozit několik stovek kilogramů baterií navíc. Přestože baterie jsou uloženy v podvozku a elektromobily tak mají těžiště posazené velmi nízko, celkově mají v zatáčkách klasické vozy se spalovacími motory navrch.

Zdroj: PR článek

Zdroj obrázku: Herr Loeffler / Shutterstock.com

V tomto článku se dozvíte, jak funguje dobíjení elektromobilů v ČR.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů