Úterý, 27. února 2024

Nedostatek aut motivuje řidiče i firmy využívat carsharing

Nedostatek aut motivuje řidiče i firmy využívat carsharing

Nových aut je nedostatek, čekací lhůty se počítají od šesti měsíců výše a ojetiny zdražují. Firmy, rodiny i jednotlivci proto hledají způsob, jak si rychle a efektivně zajistit vůz, když chtějí na výlet nebo potřebují na nákup či služební cestu. I proto se stále častěji obrací na carsharingové společnosti. U těch, které fungují v režimu pevných parkovacích míst nebo zón, jeden sdílený vůz nahradí průměrně 15 individuálně vlastněných aut [1]. Například první český carsharing Autonapůl přičítá 10-15% podíl nových registrací právě situaci na automobilovém trhu.

,,Už na jaře jsme zaznamenali znatelný nárůst počtu registrací [2,3] uživatelů, který stále trvá. Zjišťujeme přitom, že nárůst tvoří také lidé a firmy, jež v současné době čekají na nový vůz, nechtějí investovat do zdražujících ojetin nebo se bojí závazku v podobě operativního leasingu [4, 5]. Nikdo neví, jestli a kdy přijdou další omezení pohybu a sdílená auta tak představují pružné řešení rodinné či firemní mobility, která ale uživatele k ničemu dlouhodobě nezavazuje," vyjmenovává důvody části nově registrovaných sdílníků ředitel společnosti Autonapůl.
Carsharingové družstvo si zakládá na tom, že pravidelně obměňuje svůj vozový park, aby jeho uživatelé jezdili v co nejnovějších autech. Letos ale i jeho plány překazila situace na trhu. Společnost v minulých letech po každoročně silné letní sezóně nejstarší auta odprodala, na podzim zmenšila flotilu a další auta pořizovala na jaře následujícího roku.
,,Letos jsme se rozhodli, že auta prodávat nebudeme v takové míře. Větší počet uživatelů naši flotilu napříč celým Českem dostatečně vytíží. Ze zkušenosti víme, že pokud by auta byla v provozu více než 40 % času, nemuselo by se dostat na všechny, kteří potřebují vozy operativně využít. Na rok 2022 budeme flotilu dále posilovat a vybrali jsme dodavatele, kteří přislíbili čekací lhůty okolo 6 měsíců. Tím bychom měli akorát stihnout začátek letní sezóny," poodhaluje plány Šimoník.
Carsharing tak nabízí vhodné a výhodné řešení pro ty, kdo potřebují auto spíše nepravidelně a vědí, že za rok ujedou do zhruba deseti tisíc kilometrů. Představuje nezávazný způsob, jak řešit vlastní mobilitu, zároveň šetří veřejný prostor od aut, která by většinu času jen zabírala parkovací místa.
Autonapůl provozuje po celé republice flotilu zhruba osmi desítek sdílených aut různých kategorií, od malých městských vozů, přes úsporná rodinná kombi po osobní dodávky či elektromobily včetně ikonické Tesly S. Působí v Praze, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Ostravě, Olomouci a Českých Budějovicích. Podrobnosti o výhodách a podmínkách prvního českého carsharingu Autonapůl jsou na www.autonapul.cz - například cestující Českých drah mohou své ČD body využít jako slevu na služby tohoto carsharingu.
Kontakty:
Mgr. Michal Šimoník
, ředitel Autonapůl, e-mail: simonik@autonapul.cz, telefon: +420608468579

Poznámky:
[1] ,,Free-floating carsharing (tedy takový, u kterého můžete auto zaparkovat kdekoliv ve městě) potřebuje pro úspěšný provoz velkou flotilu aut, která musí být kdykoliv k dispozici, tato auta tedy často stojí i několik dní na stejném místě. Typický čas provozu sdíleného auta v tomto režimu je méně než 10%, což se příliš neliší od soukromého auta a tedy nepřispívá k úspoře parkovacích míst ve velkých městech. Díky způsobu použití (krátké jízdy) je také konkurencí taxíkům a hromadné dopravě a nevede k nahrazování soukromých aut sdílenými (viz obrázek)." Podrobnosti na https://www.autonapul.cz/carsharing/

[2] Více informací v tiskové zprávě https://media.autonapul.cz/2021/06/10/uzivatelu-carsharingu-pribyva-po-lockdownech-o-dve-tretiny-rychleji-nez-pred-pandemii/

[3] Více informací v tiskové zprávě https://media.autonapul.cz/2021/11/25/sdilenym-autum-se-navzdory-covidu-dari-nove-vozy-vybiraji-sdilnici/

[4] Více informací na https://www.autonapul.cz/pet-tipu-pro-firemni-flotilu/

[5] Více informací v případové studii společnosti Nastejnelodi.cz na https://www.autonapul.cz/efektivni-vyuziti-pracovnich-cest/
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů