Středa, 28. února 2024

Senát nejspíš schválí návrh, aby kraje dostaly část výnosu z těžby nerostů

Senát nejspíš schválí návrh, aby kraje dostaly část výnosu z těžby nerostů

Senát nejspíš schválí návrh, podle něhož by kraje dostávaly zhruba třetinu výnosu úhrady z vydobytých nerostů, který je nyní rozdělen mezi obce a stát. Obcím by jejich podíl zůstal, snížil by se podíl státu, který by ovšem měl být rozdělen výhradně mezi ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu. Senátní výbor pro územní rozvoj a životní prostředí dnes tuto úpravu horního zákona jednomyslně doporučil schválit, řekl ČTK předkladatel novely a senátor STAN Miroslav Balatka.

Horní komora by předlohu měla opětovně schvalovat příští středu. Pokud se s ní ztotožní, novelu dostane k posouzení vláda a Sněmovna. Dolní komora v předvolebním složení obdobnou senátní úpravu letos v únoru odmítla. Současná podoba novely má ale podle Balatky podporu ministerstev.

V případě povrchové těžby hnědého uhlí nyní získávají dotčené obce 33 procent a stát 67 procent poplatku. Podle novely by měl stát dostávat 30 procent a zbývajících 37 procent kraje, které jsou těžbou postiženy. Podobně za těžbu kamene nebo písku by pak kraje podle novely měly dostávat 32 procent poplatku a stát 30 procent, přičemž těžbou dotčeným obcím by stejně jako dosud zůstalo 38 procent. Stát a obce by pak nadále mezi sebe v poměru 75:25 dělily pouze poplatky za hlubinnou těžbu uhlí, radioaktivních nerostů, ropy a zemního plynu.

Za podíl na poplatku by podle autorů novely mohly kraje hradit projekty na svůj rozvoj nebo opravy poničených komunikací. "Změna zákona by přinesla spravedlivější rozdělení úhrad a pomohla i ostatním obcím v regionech, kterých se těžba nerostů týká," uvedli předkladatelé. Poukázali například na to, že těžká vozidla, která nerosty odvážejí, narušují komunikace a ruší hlukem. Prach z ložisek se šíří vzduchem a zatěžuje zdraví občanů i ve vzdálenějším okolí.

Například Karlovarský kraj by podle navrhovatelů získal do rozpočtu navíc přibližně 45 milionů korun ročně, Ústecký kraj přibližně 180 milionů Kč ročně. Balatka dnes poznamenal, že zbytek republiky "by si ani nevšiml, že taková částka ve státním rozpočtu chybí."

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů