2. červen - Mezinárodní den čistého ovzduší

Na 2. června byl stanoven Mezinárodní den čistého ovzduší. Moderní život lidstva po průmyslové revoluci s sebou nepřináší jen výhody, ale také negativa. Ta nemusí být vidět na první pohled, ale o to citelnější mohou být. Jedním z nich je právě znečištěné ovzduší. 

2. června 2022
2. červen - Mezinárodní den čistého ovzduší

Špatná kvalita ovzduší negativně ovlivňuje naše životy. Způsobuje řadu zdravotních potíží od kardiovaskulárních onemocnění po astma. Podle oficiálních statistik je znečištěné ovzduší nejčastější příčinou předčasných úmrtí v rámci EU.
V zájmu zlepšení této situace byl vyhlášen Mezinárodní den čistého ovzduší. V tento den jsou pořádány různé programy, které mají šířit osvětu a povědomí o negativech znečištění.

Od žádných environmentálně zaměřených světových, mezinárodních nebo evropských dnů nemůžeme čekat, že náhle změní uvažování a chování mas, naopak se změnami musí každý začít poctivě sám u sebe. Na druhou stranu akce jako např. Do práce na kole ukazují, že zodpovědných lidí, které to navíc baví, je už teď hodně a bude jich stále přibývat.

Jak je na tom s ovzduším Česká republika?

Přes 60 % obyvatel [1] žije v oblastech, kde jsou (alespoň u jedné škodliviny) překračovány zákonné limity pro obsah znečištění v ovzduší. Ovšem přísnější mezinárodně doporučený hygienický limit Světové zdravotnické organizace pro koncentraci nebezpečného jemného prachu u nás splňují jen odlehlé lokality na Šumavě a několika dalších místech...

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů