Domácnosti, podniky i veřejné instituce a zejména významné kulturní památky při ní po dobu jedné hodiny, vždy od 20.30 do 21.30 místní času, vypínají své osvětlení a elektrické spotřebiče, na podporu zvýšení informovanosti o změnách klimatu.
Obce tradičně při Hodině Země zhasínají veřejná osvětlení, nasvícení památek a veřejných budov. Dávají tak symbolicky najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. Že si uvědomují, že klimatická krize se týká nás všech a je nutné ji řešit.
Do loňské Hodiny Země 2022 se v ČR zapojilo 133 obcí, včetně 12 statutárních měst, 84 organizací a firem, 4 památky a proběhlo 6 akcí pro veřejnost. Přihlásilo se také 790 jednotlivců, z nichž si drtivá většina (756) stanovila svůj klimatický závazek a zavázali se tak ušetřit celkem 2200 tun skleníkových plynů ročně.
V Praze potemněly Karlův most, Petřínská rozhledna, Národní divadlo i Staroměstská radnice a dalších 50 míst, v Brně zhasnul hrad Špilberku či Nová radnice, v Ostravě radnice. V menších obcích zhasínalo veřejné osvětlení. Některé radnice si deklarovali ambiciózní klimatické závazky. Své klimatické závazky si daly i další subjekty - firmy, hotely, kavárny a školy.
Připojte se také k letošnímu ročníku největší celosvětové kampaně na ochranu klimatu. Přihlašování bude možné od poloviny února 2023 na www.hodinazeme.cz
Města i menší sídla mají velmi významnou roli při naplňování závazků EU, a tedy i ČR, snížit minimálně o 55 % evropské emise skleníkových plynů do roku 2030 v porovnání s rokem 1990. Neobejde se to bez velkého úsilí a velkých investic do využívání obnovitelných zdrojů, úspor energie v budovách a přípravy strategických plánů pro dosažení uhlíkové neutrality nejpozději do roku 2050. Téma ochrany klimatu a odklonu od fosilních paliv se zásadně týká a bude týkat i vaší obce...