Pátek, 1. března 2024

1. ledna startuje Veganuár

Veganuár vyhlašuje každoročně britská nezisková organizace, která propaguje veganství a vzdělává tím, že povzbuzuje lidi, aby následovali veganský životní styl během měsíce ledna.

1. ledna startuje Veganuár

Založili ji Jane Land a Matthew Glover, první akce se konala v lednu 2014. V roce 2015 projekt registroval 12 800 registrací. Odtamtud počet registrací vzrostl na 513 663 v roce 2021. Od začátku akce v roce 2014 se účast každým rokem více než zdvojnásobila. Do kampaně 2020 se přihlásilo 400 000 lidí. Kampaň odhadla, že to představuje ekvivalent oxidu uhličitého 450 000 letů a životů více než milionu zvířat. Veganuary může také odkazovat na událost samotnou.

Jméno ,,Veganuary" je přeloženo z ,,vegan" + ,,leden".
Veganuár je crowdfundingová kampaň, jejímž cílem je každý leden vydat výzvu propagující veganské stravování po celý měsíc.
Účastníci se zaregistrují online a obdrží ,,startovací sadu" ke stažení a denní e-maily s podporou. Je jim nabídnuta online ,,veganská startovací sada" s průvodci restauracemi, adresáři produktů a databází receptů.
Účastníkům se také doporučuje sdílet obrázky a recepty na sociálních sítích, což vytváří pocit komunity a sděluje poselství, že veganství je snadné a zábavné.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů