Úterý, 27. února 2024

Rekordní sezóna pro čápy. Ornitologové s dobrovolníky spočítali 1 567 vzletných mláďat

Rekordní sezóna pro čápy. Ornitologové s dobrovolníky spočítali 1 567 vzletných mláďat

Úspěšnou hnízdní sezónu letos prožili v Česku čápi bílí. Podle údajů programu občanské vědy Čapí hnízda České společnosti ornitologické (ČSO) letos vyvedli 1 567 mláďat. Je to nejvíce v historii programu. Zapojilo se rekordní množství dobrovolníků sledujících dění na hnízdech, celkem 1008, o 233 více než loni. Lidé zaznamenali hnízdění na 571 hnízdech, což je meziroční nárůst o 80 hnízd. Ornitologové hodnotí sezónu jako úspěšnou a oceňují zapojení dobrovolníků do programu na www.birdlife.cz.

Jak se letos v Česku dařilo čápům bílým? Jaký vliv měly na přežívání mláďat letní bouřky a přívalové deště? Na to mohou ornitologové odpovědět díky údajům od dobrovolníků, kteří se zapojili do programu Čapí hnízda. ,,Letošní rok byl pro čápy velmi úspěšný. Celkem bylo zaznamenáno 1 567 vzletných mláďat, nejvíce v historii programu Čapí hnízda, který začal v roce 2014. I letos se lidé obávali o osud čápů během bouřek. Ty ale, na rozdíl od loňského roku, přišly až koncem června, tedy v době, kdy mláďata byla již velká a odolnější vůči nepřízni počasí," uvádí Gabriela Dobruská, koordinátorka programu Čapí hnízda z ČSO.

Účastníci programu Čapí hnízda zaznamenali 571 hnízd s mláďaty oproti loňským 491 hnízdům. ,,Při rekordním počtu dobrovolníků, kteří se na monitoringu podíleli - 1 008 oproti loňským 775 - se nabízí úvaha, že víc lidí objevilo více hnízd s mláďaty. Jelikož ale v klíčovém období vzletných mláďat byl zkontrolován přibližně stejný počet hnízd jako loni, můžeme usuzovat, že letošní sezóna byla skutečně úspěšnější," podotýká Dobruská.

Čím dál více dobrovolníků sleduje hnízdění čápů. Děkujeme!

Průběh hnízdění čápů sleduje ČSO za pomoci veřejnosti od roku 2014. ,,V letošním roce jsme poprvé překonali hranici tisícovky zapojených dobrovolníků. Za poslední tři roky se počet zapojených lidí téměř zdvojnásobil! To nás moc těší, protože jen díky spolupráci příznivců čápů z celé republiky je možné zjistit údaje o dění na hnízdech, které bychom jinak detailně získávali jenom těžko. Všem dobrovolníkům velmi děkujeme," říká Dobruská.

Hnízdo v Zooparku Chomutov, kde čápi hnízdí na podložce na starém dubu. Foto: Ludmila Korešová

Za osm let v programu Čapí hnízda ornitologové nashromáždili velké množství dat, která jsou cenná např. pro stanovení reprodukční úspěšnosti či vývoje trendů početnosti, ale i pro ochranu čápů. ,,Program za svou osmiletou existenci přinesl více než 50 tisíc záznamů o hnízdění čápů bílých na území celé republiky. Ze všech evidovaných hnízd se každým rokem daří zkontrolovat více než 90 % z celkového počtu. Ten, i díky mnoha náhradním podložkám, během osmi let narostl na více než 1 400 hnízd," sděluje Dobruská.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů