zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Severočeské vlky pomohou mapovat nováčci Vlčích hlídek. Hnutí DUHA pro ně pořádá seminář

16.01.2022
Příroda
Severočeské vlky pomohou mapovat nováčci Vlčích hlídek. Hnutí DUHA pro ně pořádá seminář

Vlčí smečku v Lužických horách a další teritoria vlků na severu Čech pomohou mapovat noví dobrovolníci Vlčích hlídek. Po úvodním semináři, který pro ně organizuje Hnutí DUHA v první půlce února v Rynolticích, se budou moci zapojit do dobrovolnického programu monitoringu a ochrany velkých šelem. Školení pro nové mapovatele bude celovíkendové od pátku 11. do neděle 13. února. Akce je určená především zájemcům o Vlčí hlídky na severu Čech, přihlásit se ale mohou v případě dostatečné kapacity i lidé, kteří se plánují zapojit v jiných oblastech České republiky.

U smečky v Lužických horách se dva roky za sebou podařilo potvrdit narození vlčat


V Lužických horách se vlci začali sporadicky objevovat od roku 2016. Výskyt vlčího páru tu o dva roky později potvrdili právě dobrovolníci Vlčích hlídek. Od té doby se na území Lužických hor postupně zformovala smečka. Její úspěšnou reprodukci se podařilo zachytit už dva roky po sobě v roce 2020 a 2021. A to přesto, že Chráněná krajinná oblast Lužické hory v poslední době čelí rozsáhlé těžbě dřeva.


Vlci se pohybují také v Ralsku, Jizerských horách, na Frýdlantsku a Děčínsku


Lužickohorské vlčí teritorium není v severních Čechách jedinou oblastí výskytu těchto šelem. Vlčí smečka se pohybuje od roku 2014 také v Ralsku, od roku 2018 potvrzuje monitoring dobrovolníků Hnutí DUHA výskyt vlků také v Jizerských horách a na Frýdlantsku. Dvě smečky žijí i na česko-německém pomezí v oblasti Děčínska, u obou z nich se letos podařilo potvrdit rozmnožování.


Dobrovolníci Vlčích hlídek zjišťují, kde se vlci pohybují a sbírají genetický materiál pro jejich další výzkum


Vlčí a Rysí hlídky Hnutí DUHA vstoupily loni na podzim do dvaadvacáté monitorovací sezóny. Rozsáhlé aktivity tzv. ,,občanské vědy" - tedy výzkumu, na němž se do jisté míry podílí laická veřejnost - mají svůj počátek v Beskydech. Od té doby se rozšířily téměř do všech oblastí trvalého výskytu velkých šelem v ČR. Dobrovolníci pomáhají sběrem trusu či srsti chráněných šelem zjišťovat informace o jejich genetickém původu či potravních návycích. Nálezy stop pomáhají ochraně těchto druhů - odhalují prostorové nároky zvířat, způsob využívání krajiny a kořisti i nároky na ochranu citlivých klidových území, které šelmy potřebují pro rozmnožování a výchovu mláďat. Povinnost monitorovat populace těchto chráněných zvířat mají státy Evropské unie na základě takzvané Směrnice o stanovištích (92/43/EHS).


Barbora Černá, koordinátorka Vlčích a Rysí hlídek Hnutí DUHA, uvedla:


,,Jsme rádi, že se nám oproti předchozí sezoně, kdy se úvodní semináře odehrávaly převážně v online prostoru, daří tato školení pořádat v jejich téměř klasické podobě a děkujeme všem dosavadním účastníkům i novým zájemcům za respektování platných protiepidemických opatření."


Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích hlídek na Liberecku, řekla:


,,Během uplynulých dvou let jsme zaznamenali několik přesunů jádrové oblasti výskytu rozmnožující se vlčí smečky v Lužických horách. Bylo by zajímavé v rámci dalšího monitoringu zjistit, jestli jsou tyto přesuny zapříčiněny zvýšenou těžbou dřeva v daných lokalitách, nabídkou potravy či jinými faktory. Doufáme, že i s tím nám pomohou noví dobrovolníci Vlčích hlídek."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí