Pátek, 19. dubna 2024

23. března - Světový meteorologický den

Světový meteorologický den se každoročně slaví od roku 1950, kdy byla založena Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization - WMO). Právě 23. března tohoto roku byla podepsána dohoda, tím WMO oficiálně vznikla a o rok později byla začleněna do struktury OSN.

23. března - Světový meteorologický den

Letos bude soutěž odrážet téma Světového meteorologického dne 2024: "V první linii opatření v oblasti klimatu."

Fotosoutěž kalendáře WMO 2024

WMO hledá vysoce kvalitní a smysluplné fotografie, které zachycují lidi a komunity pracující na opatřeních v oblasti klimatu a ilustrují, proč je práce komunity WMO tak důležitá při ochraně lidí před přírodními silami. Chce také fotografie, které ilustrují potřebu chránit naši planetu před dopady lidských činností.

Jako specializovaná agentura Organizace spojených národů se snaží podporovat geografickou rovnováhu, která zastupuje všechny regiony Země. Jsme rádi, že každý rok dostáváme nové fotografie od nových fotografů ze stále většího počtu zemí.

Vítězné příspěvky budou uvedeny v tištěném kalendáři WMO 2024. Budou prezentovány na webových stránkách WMO a na platformách sociálních médií a na předních místech v rámci našich oslav Světového meteorologického dne 2024. Budeme je také propagovat mezi ostatními agenturami OSN. Bude to hodně uznání, ale žádná finanční odměna!

WMO provede první výběr vynikajících fotografií na základě technických a uměleckých předností. Fotografie z užšího výběru pak zveřejníme zde na Facebooku a Instagramu, aby naši sledující mohli hlasovat pro své favority. Soutěž bude také propagována prostřednictvím Twitteru, LinkedInu a dalších účtů na sociálních sítích OSN.

Globální změny klimatu

V důsledku skleníkových plynů, které zachycují teplo, je dnes průměrná globální teplota o více než 1 °C vyšší než před 150 lety. Naše počasí je extrémnější, oceán je teplejší a kyselejší, hladiny moří stouply a ledovce a led tají. Tempo změn se zrychluje. Potřebujeme okamžitě jednat, abychom snížili emise a zajistili, že budoucí generace mohou na naší planetě přežít a prosperovat.

Dobrou zprávou je, že rychlý vědecký a technologický pokrok výrazně zlepšil přesnost předpovědí počasí a život zachraňujících včasných varování. Velká data se mezi širší komunitou vyměňují volněji než kdykoli předtím a existují nové nástroje včetně strojového učení a umělé inteligence.

Došlo k významnému pokroku v monitorování, simulaci a projektování globálního klimatu na podporu rozhodování.

Naše počasí, klima a koloběh vody budou v budoucnu jiné než v minulosti. Povětrnostní, klimatické a hydrologické služby nám pomohou řešit související výzvy a využít příležitosti.

Více na webu OSN.

Jak jsme na tom v Česku

Na území Česka máme již šest meteorologických stanic, které Světová meteorologická organizace (WMO) zařadila mezi světově významné stanice, s velmi dlouhou a kvalitní řadu meteorologických měření a pozorování. Stanice Opava a Praha-Klementinum získaly ocenění již v roce 2017 a 2018 a v roce 2021 k nim přibyly stanice Klatovy, Milešovka, Šumperk a Přerov.

Pro ocenění a podporu udržení pozorování na stanicích s dlouhou řadou měření WMO zařazuje stanice s délkou řady měření 100 a více let, splňující kritéria stanovená WMO, mezi tzv. Centennial Observing Stations a uděluje jim certifikát. Tímto certifikátem se může pyšnit 291 stanic na celém světě, v Evropě jich je více než 100.

Měření a pozorování na meteorologických a klimatologických stanicích je záslužná činnost, která je časově náročná, vyžaduje pečlivost, trpělivost a vytrvalost. Pozorovatelé na meteorologických a klimatologických stanicích jsou ti, kteří nejsou příliš vidět, avšak přínos jejich práce je nevyčíslitelný. Výsledkem jejich činnosti jsou řady meteorologických pozorování a měření, která jsou cenná nejen pro klimatologický výzkum, ale jsou rovněž součástí kulturního dědictví národa.

V současnosti má ČHMÚ operativní informace v 10minutovém intervalu pro úhrn srážek z 590 stanic, teplotu vzduchu měří 310 stanic.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů