zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další krok ke kultivovanému masu - v Bene Meat Technologies buňky nestárnou

02.05.2022
Zemědělství
Další krok ke kultivovanému masu - v Bene Meat Technologies buňky nestárnou

Imortalizace je proces, při kterém se laboratorním postupem dosáhne toho, že buňky získají možnost nekonečného dělení. Laicky řečeno - přestanou stárnout a dělí se stále dál. Ovládnutí tohoto biologického postupu je nezbytným krokem pro výslednou technologii výroby kultivovaného masa (KM*) ve velkém množství, ke které start-up BMT směřuje.

Pro Bene Meat Technologies je to dosažení dalšího důležitého milníku ve výzkumu, jehož cílem je technologie k výrobě kultivovaného masa za spotřebitelsky přátelskou cenu. Po zvládnuté kultivaci svalových buněk v laboratorních podmínkách a testování několika variant bioreaktorů k výrobě KM teď výzkumný tým zvládl i zajištění mechanismu nekonečného buněčného dělení.
"Z hlediska efektivity výroby KM je množství vypěstovaných buněk klíčové. Lze toho dosáhnout rychlým množením buněk, to však většinu buněk ´opotřebovává´, jejich vlastnosti se mění a rychlost počtu dělení klesá, až se zastaví úplně (buňky zestárnou a ,,umřou"). Pro výrobu KM potřebujeme buňky, které je možné množit do nekonečna - v našem případě do naplnění bioreaktoru," vysvětluje Marek Širl, člen týmu BMT.
K tomu slouží právě imortalizované buněčné linie, u kterých je specifickými počátečními podmínkami (know-how BMT) dosaženo stavu, ve kterém se samy velmi efektivně opravují, množí a nestárnou.
Výsledný produkt KM se bude skládat z buněk tukových, svalových a pojivových tak, aby bylo KM identické s masem ze živých zvířat. Takto vyrobené KM bude mít naprosto stejnou nutriční hodnotu a jeho nezávadnost bude stoprocentně zajištěna, protože v přísně aseptických podmínkách, které v bioreaktoru musí panovat, neexistuje možnost kontaminace (jako v chovech se živými zvířaty).
Imortalizované buňky se v BMT spontánně nepřetržitě dělí.
,,Pokud bychom chtěli, máme v zásadě to, co jiné firmy vydávají za kultivované maso - buňky smíchané s rostlinnými proteiny. My však směřujeme k plnohodnotné alternativě mletého hovězího a následně i ke kultivovaným steakům," říká k dosažení dalšího milníku předseda představenstva Bene Meat Roman Kříž.
Výsledkem vývoje kultivovaného masa totiž mohou být jeho tři druhy, lišící se svou strukturou, s čímž souvisí jejich možné využití na trhu:
1. Struktura kultivovaných buněk se stejnou nutriční hodnotou jako maso ze zvířete
- Možné využití v rostlinných náhražkách (dodání nutriční hodnoty, všech plnohodnotných aminokyselin) - typ MANA, veggie produkty
- Stejný princip použit např. u singapurských nugetek (rostlinný základ, ,,přisypána" část kultivovaných buněk)
- Budoucí využití také např. v oblasti pet food
2. Struktura hamburgerového masa
- Z hlediska trhu velmi zajímavé
- Struktura, chuť a nutriční hodnota o třídu výše než u rostlinných náhražek
- Cesta BMT
3. Struktura svalové hmoty rozlišitelná podle množství tuku (steak, svíčková aj.)
- Celkové a plnohodnotné nahrazení masa ze živých zvířat
- Na trh se dostane až ve chvíli, kdy bude cena výroby umožňovat přijatelnou cenu (přestože lze zpočátku toto zboží z pochopitelných důvodů očekávat jako exkluzivní)
- Cesta BMT
Velkokapacitní výrobě konečného produktu zatím brání vysoká cena kultivačního média a růstových faktorů potřebných k výrobě.
Cíle BMT se nemění - ukončit utrpení zvířat ve velkochovech; uspokojit vzrůstající poptávku po mase, jehož produkce ekologicky vyčerpává planetu (pastviny, krmiva, plochy, přeprava).
*Kultivované maso = termín označující maso (zahrnující svalové buňky, tukové buňky, pojivové tkáně, krev a další složky) produkované kultivací zvířecích buněk, nikoli porážkou živého zvířete. (Zdroj: New Harvest - výzkumný ústav, který má za cíl urychlit pokrok v buněčném zemědělství.)
Bene Meat Technologies
Česká startupová firma zaměřená na výzkum a vývoj technologie pro výrobu kultivovaného masa v průmyslovém měřítku. Mezinárodní tým složený z mladých i zkušených vědců úzce spolupracující s renomovanými institucemi. BMT usiluje o vývoj technologie produkující kultivované maso formou množení živočišných buněk bez použití surovin z usmrcených zvířat a zároveň umožňující provozovatelům nabídnout tento produkt za ceny dostupné spotřebitelům.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
25
5. 2022
25.5.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
INISOFT s.r.o.
26
5. 2022
26.5.2022 - Seminář, školení
Ostrava, TOPLINGVA
27
5. 2022
27.5.2022 - Seminář, školení
Brno, Vysoké učení technické
2
6. 2022
2.6.2022 - Seminář, školení
Brno, Vysoké učení technické
2
6. 2022
2.6.2022 - Seminář, školení
STUDIO AXIS - Centrum vzdělávání ve stavebnictví
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí