Středa, 24. dubna 2024

20. března - Světový den obnovy divočiny

20. března lidé na celé planetě slaví Světový den obnovy divočiny. Byl založen v roce 2021 organizací Global Rewilding Alliance (GRA). World Rewilding Day zvyšuje povědomí o potřebě ochrany přírody a inspiruje lidi a organizace po celém světě, aby se účastnili praktické obnovy divočiny.

20. března - Světový den obnovy divočiny

Co je Rewilding

Divoká místa na souši a v moři poskytují základní životní prostředí pro všechny živé tvory na Zemi a poskytují životně důležité služby, na kterých jsme závislí. Navíc jsou klíčové pro řešení klimatické krize, protože jsou schopny zachytit a uložit miliardy tun uhlíku.
Rewilding znamená pomáhat přírodě, aby se sama uzdravila. Jde o to, umožnit přírodním procesům opravit poškozené ekosystémy, obnovit degradovanou krajinu a vytvořit biodiverznější stanoviště. Jde o zachování zbývajících nedotčených přírodních míst na Zemi a zároveň o obnovu života v přilehlých oblastech. Vyžaduje dlouhodobý výhled a přirozená řešení environmentálních, sociálních a ekonomických výzev. Prospíváme tak nejen přírodním místům, ale všem, kdo v nich žijí, zejména lidem.
Proč Rewild

1. Obnova divočiny ke stabilizaci klimatu: Obnova zalesňování a obnovy přirozených zásobáren uhlíku, jako jsou lesy, mokřady, rašeliniště a oceány, zvyšuje schopnost ukládání uhlíku v rostlinách a půdě a zmírňuje katastrofické přírodní katastrofy. Kromě toho mohou zdravé populace divoké zvěře zvýšit schopnost Země ukládat uhlík až 12,5krát, a tak odstranit více než jednu třetinu přebytečného uhlíku z naší atmosféry.
2. Rewild k zamezení vymírání druhů: Existuje pět dobře známých událostí hromadného vymírání v celé historii Země. Vědci se domnívají, že nyní vstupujeme do šestky a ta je díky lidské činnosti stokrát rychlejší. Zprávy tedy ukazují, že nejméně 1 milion rostlinných a živočišných druhů čelí během desetiletí vyhynutí. Obnova biologické rozmanitosti je zásadní pro udržení života na Zemi a lze jí dosáhnout obnovou divoké přírody.
3. Rewild investice do podnikání: Udržitelné a etické podnikání závisí na přírodě, aby poskytovala zdravé produkty, z nichž mají prospěch jejich spotřebitelé, zúčastněné komunity i planeta samotná. Rostoucí úroveň spotřebitelského povědomí tedy dokazuje, že rewilding není lepší jen pro planetu, je lepší pro obchod. Poskytuje stabilitu a bohatství potřebné pro zdravý trh.
4. Přežití pro lidi: Lidé jsou závislí na přírodě a druzích, pokud jde o jejich jídlo, vodu, léky a ekonomické příležitosti. Rewilding pomáhá zajistit jídlo a vodu pro každý stůl po celém světě. Obnova přírody navíc zlepšuje ekonomickou stabilitu venkovských komunit a dává oblastem a lidem nový život.

Rewilding Europe

V rámci tohoto hnutí se za posledních několik desetiletí rozvinulo mnoho skvělých a inspirativních iniciativ a po celém kontinentu nadále přibývají nové projekty. Cílem průkopnické European Rewilding Network (ERN) je sblížit tyto iniciativy a poskytnout každému členovi sítě informace a nástroje, aby byli úspěšnější ve svém úsilí. Vytváří živou síť nesčetných iniciativ v oblasti rewildingu, podporuje je a usnadňuje přijímání nejlepších postupů a metod rewildingu.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů